Boldog család
2024. 11. 12.
Munka, magánélet egyensúly? Az apák élete sem csak játék és mese!
A bűntudat és a megfelelési kényszer gyakran állandó társa a férfiaknak, amit ritkán tesznek szóvá, de ez nem jelenti azt, hogy ne őrlődnének.
„A nap végére mindig úgy érzem, hogy mindent megteszek a családomért, de még ez is kevés. Hiába az anyagi biztonság, ha nincs elég együtt töltött idő” – ha apaként valaha is megfogalmaztad már ezt a gondolatot, nem vagy egyedül. Az apai szerep rengeteget változott az elmúlt évtizedekben. Nemcsak családfenntartónak kell lenni, hanem aktív, érzelmileg elérhető szülőnek is. Ez a kettős kihívás sokszor belső konfliktushoz vezet: hogyan lehetnél egyszerre sikeres a munkában és a családod számára is jelenlévő apa? A jó hír az, hogy az egyensúly nem elérhetetlen cél.
Beszéljenek előbb a számok:
- A dolgozó apák 56%-a bűntudatot érez amiatt, hogy nem tölt elég időt a gyermekeivel.
- Az apák 40%-a számol be a munka és a családi élet összeegyeztetése miatt elégtelen alvásról.
- Az apák 45%-a állítja, hogy a munka és a magánélet egyensúlya negatívan befolyásolja a partnerükkel és a gyermekekkel való kapcsolatát.
Nem csak az anyák éghetnek ki
A bűntudatról jól tudjuk, hogy rontja a mentális egészséget, ami végső soron a teljesítményre lesz hatással. Tehát, ha két tűz között őrlődsz, vagyis a munkában a családon töröd a fejedet, otthon pedig a munka vonja el a figyelmedet, akkor végső soron mindkét helyen kudarcot fogsz vallani. A rendszeres sikertelenség érzése pedig előbb vagy utóbb eljuttat a kiégéshez. Ezt egyre több háztartásban láthatjuk, amikor a végsőkig hajszolt apák fáradtak, ingerlékenyek és nehezen tudnak kapcsolódni a gyerekekhez. Mégis hogyan lehet megtörni ezt az ördögi kört?
Vedd le a szuperhős jelmezt
Összességében véve a szülői szereppel járó elvárások irreálisan magasak lettek az elmúlt időszakban: anyagilag, érzelmileg, fizikailag és minden szempontból tökéletes anyák és apák szeretnénk lenni és szinte rettegünk attól, hogy mikor rontunk el valamit, ami maradandó nyomot hagy a gyerekekben. Önkéntesen magunkra vesszük a tökéletesség terhét, ami a bőrünkbe ég. Pedig a gyerekek egészséges fejlődéséhez nem arra van szükség, hogy hibátlanok legyünk vagy minden percünket velük töltsük, hanem hogy érezzék: amikor ott vagyunk, teljes mértékben rájuk koncentrálunk. Ha kevesebb időt is tudsz velük tölteni, mint amennyit szeretnél, de az minőségi, akkor már megadtad nekik a legnagyobb ajándékot.
Csak fókuszáltan
Ahogy korábban említettük, a bűntudat abból táplálkozik, hogy egyik helyen sem tudsz igazán jelen lenni. Erre a legjobb ellenszer, ha elkezdesz tudatosan figyelni arra, hogy mivel töltöd az idődet. Amikor a munkában vagy, akkor végezd a feladataidat teljes fókusszal, így hatékonyabb lehetsz és a lelkiismereted is megnyugodhat, hogy keményen dolgozol a családodért. Az a 8 óra legyen a munkáé, amikor az azzal kapcsolatos dolgokat priorizálod. Azonban amint hazaérsz, hagyd a küszöbön kívül a teendőket. Engedj magadnak egy kis átmenetet és lecsengést, utána viszont ugorj fejest az otthoni létbe. Egy rövid séta vagy néhány perc csendes időtöltés segíthet abban, hogy átválts a „munka” üzemmódból a „szülő”-ibe. Amint ez sikerült, tedd le a telefonodat, zárd le a laptopodat és valóban légy jelen. Kérdezd meg a gyerekeidet, hogyan telt a napjuk és legfőképp figyelj oda a válaszaikra.
Az öngondoskodás nem önzőség – még a férfiaknak sem
Amikor kimerülten hazaérsz a munkából és egyből helyt kell állni a családi szerepkörben, akkor nehéz lehet még a saját igényeidet is belezsúfolni a napba. Sok esetben az anyák − akik a saját túlterheltségükkel küzdenek − nem veszik észre, hogy a férfiaknak is szükségük van a pihenésre és a támogatásra. Ez pedig még inkább súlyosbítja a helyzetet és növeli a feszültséget. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, fontos, hogy valamiféle közös stratégiát találjon ki a pár arra, hogyan tudnak külön-külön feltöltődni. Időt tölteni a hobbijaikkal, a testük és lelkük ápolásával vagy esetleg a párkapcsolat gyarapításával.
Ne félj segítséget kérni
Az apákra gyakran hárul a „mindent megoldó” szerepe, de fontos, hogy felismerd: segítséget kérni nem gyengeség. Ez lehet munkahelyi támogatás, családi logisztikai segítség vagy éppen egy szakember bevonása. Jól tudjuk, mégis gyakran elfelejtjük, hogy az apák mentális egészsége kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon jól működjön egy család.
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Boldog család
Ahol ciki, ha a férfi nem megy apaszabira: a svéd latte papporok
Boldog család
Segítség helyett csapatmunka
Hasznos volt?