cikk

Biztonságban a neten

2025. 05. 12.

Hogyan jegyezzek meg ennyi jelszót?

A válasz egyszerű: sehogy és ez így van rendjén – csak tudnunk kell, hogyan helyettesítsük a memóriát biztonságos eszközökkel.

A biztonságos jelszó hosszú, nehezen kitalálható, tartalmaz betűket, számokat és speciális karaktereket is. Olyan ez, mint a lakásunk ajtaja: ha gyenge a zár, bárki bejöhet, ugyanígy működik az online térben is. Fontos, hogy minden játékhoz, apphoz és oldalhoz külön jelszót használjunk, még ha ez elsőre bonyolultnak is tűnik. Sokan a kutya nevét vagy a születési dátumot választják jelszónak, mert könnyű megjegyezni, de ezzel szinte kitárják az ajtót az adataikhoz. A gyerekeknek is meg kell tanulniuk, hogy a jelszó egy olyan titok, amit nem adunk ki senkinek, még akkor sem, ha a legjobb barátunk kéri. Egy gyenge jelszó miatt, nemcsak a játékok tűnhetnek el, hanem akár személyes adatok vagy a család pénze is veszélybe kerülhet.

A szülők példát mutathatnak azzal, ha erős jelszavakat használnak, és elmagyarázzák, miért fontos ez. A valódi biztonság nem abban rejlik, hogy könnyen megjegyezzük a jelszót, hanem abban, hogy okosan választunk. A jelszavak fejben tartása vagy jegyzetfüzetben őrizgetése helyett jobb olyan eszközöket használni, amik biztonságosan tárolják helyettünk a jelszavakat és még a komplex jelszó kiválasztásában is segítséget nyújtanak.

Milyen eszköz segít a jelszókezelésben?

A jelszavak kezelésére használhatunk jelszókezelő programokat, azaz jelszószéfeket. Ezek olyan digitális eszközök, amelyek biztonságos jelszavakat generálnak, tárolják a jelszavakat, és ha szükség van rájuk, automatikusan be is illesztik a megfelelő helyre. Így nem nekünk kell emlékezni minden egyes jelszóra, csak arra az egy főjelszóra, amivel a jelszószéfet megnyitjuk.

Az online jelszószéfek

A jelszószéfekből alapvetően két típust különböztethetünk meg: online és offline változatokat. Az online jelszószéfek – mint például a Bitwarden, a 1Password vagy a LastPass – felhőalapú megoldást kínálnak. Ez azt jelenti, hogy a jelszavainkat titkosítva a saját szervereiken tárolják, és mi bármilyen eszközről elérhetjük őket: telefonról, számítógépről, tabletről. Ez különösen praktikus, ha több eszközt is használunk, és fontos, hogy mindenhol ugyanazok a beállítások legyenek elérhetők.

Az online széfek jellemzően automatikus kitöltési funkcióval rendelkeznek, tehát amikor egy bejelentkezési oldalra lépünk, automatikusan kitöltik a bejelentkezési adatokra vonatkozó mezőket. Emellett figyelmeztethetnek, ha túl gyenge jelszót használtunk, vagy ha az adott jelszó szerepel ismert adatszivárgásokban. A legtöbb jelszószéfben van beépített jelszógenerátor is, amellyel teljesen véletlenszerű, erős jelszavakat készíthetünk, amelyek tényleges védelmet nyújtanak. Egyes jelszószéfek időnként emlékeztetnek, hogy ideje megváltoztatni egy-egy fontos jelszót, így csökkentve a feltörés kockázatát.

Az offline jelszószéfek

Az offline jelszószéfek, mint például a KeePass, KeePassXC vagy a Password Safe, a jelszavakat kizárólag a saját gépünkön tárolják. Ez azt jelenti, hogy az adatok nincsenek felhőben, nem szinkronizálódnak más eszközökkel – így kevésbé sebezhetőek külső támadásokkal szemben, viszont nagyobb figyelmet igényelnek. Ha például a számítógépünk tönkremegy, és nem készítettünk biztonsági másolatot, elveszíthetjük a jelszavakat. Ennek kiküszöbölésére egy jó gyakorlat lehet például, hogy a jelszószéf fájlját időnként egy külső adathordozóra is lementjük, hogy vészhelyzet esetén visszaállítható legyen. Az offline széfek azoknak ajánlottak, akik magasabb szintű kontrollt szeretnének a saját adataik felett, és technikailag magabiztosabbak, hiszen a nagyobb biztonság érdekében egyes kényelmi funkciókkal nem számolhatunk.

Hogyan vonjuk be a gyerekeket?

Akár online, akár offline megoldást választunk, a legfontosabb, hogy a gyerekek is megtanulják ezek használatát. Természetesen nem az a cél, hogy egy kisiskolás már jelszószéfet kezeljen, de ahogyan egyre több online platformot kezd el használni, érdemes lehet bevezetni ezt az eszközt a mindennapokba.

Célszerű otthon közösen beállítani egy jelszószéfet, amihez hasznos lehet a sok alkalmazás által kínált családi előfizetés. A családi előfizetés lehetővé teszi, hogy egyes felhasználók saját, titkos jelszavakkal rendelkezzenek, azaz például a gyerekek nem láthatják a szülők jelszavait és fordítva sem. Azonban arra is alkalmas egy ilyen családi előfizetés, hogy a közösen használt jelszavakat, például a Wi-Fi jelszót, mindenki láthassa a családban.

A jelszószéf beállítása során meg lehet mutatni a gyerekeknek, hogyan működik, miért biztonságos ez az eszköz, hogyan generál új jelszót, és hogyan őrzi meg ezeket. A főjelszó kiválasztása során fontos elkerülni a személyünkhöz köthető jelszavakat és érdemes minél hosszabb jelszót választani, amire jó gyakorlat lehet a jelmondat. Ez azt jelenti, hogy kiválasztunk egy véletlenszerű, hosszú mondatot, ahol egy-egy karaktert kicserélünk (például E helyett 3 vagy A helyett 4), beszúrunk néhány speciális karaktert, és ezt használjuk, mint főjelszó. A jelszószéfek közös beállítása során érdemes arra figyelni, hogy minden felhasználó főjelszava a saját titka legyen, és még családon belül se osszuk meg egymással. Ez segít a gyerekeknek abban, hogy megértsék, milyen nagy titok egy biztonságos jelszó.

Szerző: Kotroczó Dóra

Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:

Biztonságban a neten

Így állítsd be a gyereked telefonján a szülői felügyelet módot

Hasznos volt?