Boldog család
2025. 05. 12.
Sokat ül a gyerek a gép előtt? 7 tipp, hogy megelőzd a mozgásszervi bajokat
A számítógép az elmúlt évtizedekben az életünk részévé vált, és teljesen természetes, hogy a gyerekeink is naponta használják. De nem mindegy, hogyan ülnek előtte!
„Nem baj, ha gépezik, legalább addig is nyugalom van” – mondják sokszor a szülők, kissé felmentve magukat, amikor hagyják, hogy szemük fénye órákig üljön a monitor előtt. S mivel, ha önös érdekeink úgy kívánják gond nélkül szemet hunyunk felette, ne csodálkozzunk, hogy komoly kihívással állunk szemben, ha éppen azt szeretnénk elérni, hogy felálljanak a gép mellől.
A mozgásszegény életmód egyenes úton vezet a különböző egészségügyi és mozgásszervi problémákhoz. A sok és folyamatos ülés jó ideig észrevétlen csapda a gyerekek esetében – akik többnyire az iskolapadban sem megfelelően ülnek –, ugyanis nem azonnal jelentkeznek a nehézségek. Egy gyerek akár órákig is képes szinte mozdulatlanul a gép előtt ülni, amivel rengeteget árt az egyébként fejlődésben lévő szervezetének. „A hosszan tartó ülés rossz testtartáshoz vezet, ami idővel hát, nyak, vállfájdalmakhoz vezethet. S mivel a gyerekeknél a fájdalom érzékelése nem azonnal, csak (akár évekkel) később jelentkezik, a mozgásszervi problémák akár krónikussá is válhatnak, mire a szülők észlelik a bajt” – mondja Suba Bernadett, masszázs terapeuta.
7 tipp a mozgásszervi problémák megelőzéséhez:
1. Speciális szék használata
Nem biztos, hogy az iskolában lehetőség van a legmegfelelőbb székek használatára, ezért különösen fontos, hogy otthon ergonomikus székben üljön a gyerek, ami segít a megfelelő testtartás kivitelezésében ülő helyzetben. Léteznek már olyan, speciális székek, amelyek nem háttámlával, hanem térdtámasszal rendelkeznek, és lehetőséget biztosítanak a test súlyának egyenletes elosztására. Ráadásul ezek nemcsak a testtartást javítják, hanem a vérkeringést is.
2. Monitor szemmagasságban
Ha folyamatosan lefelé néz a gyerek, akkor könnyen összeesik, vagy görnyedt a tartása, lóg a válla és a feje, ami komoly terhelést ró a nyakra. Ezt elkerülendő, célszerű a monitort szemmagaságban elhelyezni. De még ebben a test számára kedvezőbb pozícióban is érdemes figyelembe venni, hogy a szünet nélküli gép előtt ülés a látásnak sem tesz jót, a szem folyamatos erőltetése szemfáradtsághoz, szemszárazsághoz vezethet.
3. Kényelmes könyöktartás
„Bár az ülés jóval kevesebb izomerőt igényel, mint az állás, mégis fizikai fáradtságot okozhat, ha egy-egy testrészt hosszabb ideig stabilan kell tartani. Ez ugyanis csökkenti az izmok, csontok, ínak, szalagok vérkeringését, ami merevséghez, később pedig fájdalomhoz vezethet” - mondja a szakember. Vagyis, ha az íróasztal túl alacsony, túl magas, esetleg a könyök lóg, és nem kap megfelelő alátámasztást, az nagymértékű terhelést jelent az izmokra, ízületekre nézve. Olyan magasságban legyen a billentyűzet, ami a könyök számára is kényelmes.
4. Engedd el az egeret
Nagyon sokszor a gyerekek ujja azért sínyli meg a folyamatos gépezést, mivel akkor is az egéren tartják a kezüket, amikor éppen nem is használják. Ha éppen nem kell a klaviatúra, akkor el kell engedni az egeret, hogy az ujjak is tudjanak pihenni. Ha nem használjuk az egeret, csak rajta tartjuk a kezünket, már azzal is egyfajta terhelést adunk az ujjaknak, teljesen feleslegesen. Az ujjak túlterhelésének elkerülése miatt ne csak a csuklót, az egész kart használjuk, amikor az egérrel van dolgunk. Az ujjakat pedig rendszeresen mozgassuk át.
5. Szünet
Nem véletlen, hogy az iskolai órák is 45-60 perces időintervallumra vannak felosztva. Fontos azonban, hogy ilyenkor nem a kényelmes hátradőlés ideje jött el, hanem fel kell állni! Ilyenkor érdemes egy jót nyújtózni, vagy sétálni. A termet, szobát pedig szellőztessük, mert a friss levegő minden érzékszervnek jót tesz. Szülőként is tudjuk, ha valamire nagyon koncentrálunk, akkor az idő szinte észrevétlenül tud eltelni. Nincs ez másként a gyerekeknél sem, ezért mielőtt belefeledkeznek a gépezésbe, érdemes figyelmeztető jelzést beállítani bizonyos időközönként.
6. Korlátok felállítása
Amíg kisebb a gyermek, addig a szülőnek kell figyelni az időbeni korlátok kialakítására. Ha ez rögzül, akkor a gyerek később, önállóan is be fogja tudni tartani ezeket a szabályokat. Segítsük a gyermekeinket olyan hobbik, szabadidős tevekénységek megismertetésével, amelyek nem géphez és helyhez kötöttek, hogy ne a gépezés legyen csak és kizárólag a kikapcsolódásuk, örömforrásuk.
7. Mozgás, mozgás, mozgás
Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy a rendszeres mozgást már gyerekkorban be kell építeni a mindennapokba! A heti testnevelés órák és edzések mellett sokat segítenek a megelőzésben a mindennap, rendszeresen végzett nyújtások. Ezeket már egészen kis korban érdemes a gyerekeknek játékos formában megtanítani, hogy ugyanúgy rögzüljön bennük, mint az evés, ivás, alvás fontossága.
Hello elhízás!
A túlzásba vitt ülésnek sajnos nemcsak mozgásszervi következményei lehetnek, hanem egyéb egészségügyi ártalmak is kialakulhatnak. „A sok ülés a súlygyarapodással és az elhízással is egyenes arányban összefügg. Aki sokat ül, az jóval kevesebb kalóriát éget el, mint aki áll, vagy többet mozog, ami az energiaegyensúly felborulásához vezet. Vagyis a mozgásszegénység megnehezíti a fittséget is. Bár rengeteg bírálatot kapnak az iskolai testnevelés órák, arról sokkal kevesebb szó esik, hogy ezt a terhelést sem bírja minden gyerek. Pedig a fizikai aktívitás hiánya befolyásolhatja a szorongást, a hangulat ingadozását is” – fogalmaz Virágh Lívia testnevelőtanár.
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Boldog család
Életre szóló leckékről maradhatnak le a lányok, ha nem sportolnak
Tanulás, fejlődés
"Egy sportos, fitt, egészséges, életerős ember sokkal jobban teljesít az élet minden területén"
Hasznos volt?