Biztonságban a neten
2024. 05. 27.
Önbizalommal vértezd fel a gyereked a netes ragadozók ellen
Az önbizalomhiány sérülékennyé tesz a neten.
- A lányok önértékelése drámaian csökken 11 és 14 éves kor között, ami gyakran depresszióhoz és online zaklatáshoz vezet.
- A szülők kulcsszerepe, hogy feltétel nélküli szeretetet és önállóságot biztosítsanak gyermekeik önbizalmának fejlesztéséhez.
- Az online tér veszélyeket rejt, például erotikus fotók kérését, amit a tinédzserek gyakran teljesítenek.
Tizennégy évesen álltam a tükör előtt, és elégedetlen voltam magammal. Még ugyanabban az évben beleszerettem egy idegen, nálam 11 évvel idősebb férfiba, akit egy chatoldalon ismertem meg. Ő verseket írt és bókolt, én képeket küldtem. Cserekereskedelem. De úgy is hívhatnánk, kihasználás. Nem kell sokat kutakodnom a környezetemben manapság, hogy ugyanolyan kissé elveszett tekintetű lányokat találjak, akik hasonlóan néznek magukra, ahogy akkor én. A lányok alacsony önértékelése mára globális problémává nőtt, amivel szemben sok szülő tehetetlennek érzi magát. Hideg zuhanyként éri őket, amikor a mosolygós és cserfes kislányukat a pubertás idején egyik napról a másikra elveszítik. Majd kapnak helyette egy felismerhetetlenül félénk, befelé forduló és önemésztő gyereket, aki rájuk csapja a szobaajtót. A szülők pedig csak reménykedni tudnak abban, hogy a zárt ajtó mögött nem történik semmi rossz. Az esetek több, mint felében azonban sajnos ez nincs így.
4 óra homály
A tinédzserkor a legnagyobb körültekintéssel nevelt gyerekek számára is krízisidőszak. Azonban, akiknek a kiskamaszkor előtt nem sikerült megalapozni az önbecsülését, olyan akár egy lélekvesztő. Egy angliai vizsgálatból, amely közel 5000 fiatal jóllétét követte nyomon, kiderült, hogy a lányok önbecsülése 11 és 14 éves koruk között drasztikusan lecsökken. A gyakran mellé társuló depressziót pedig összefüggésbe hozták a médiában töltött hosszabb idővel és az online zaklatással. Ma egy átlagos tinédzser 4 óránál is többet tölt a telefonján és az ott folytatott tevékenységre a szülőknek szinte egyáltalán nincs rálátása.
Szeretetéhség az online térben
Persze, senki nem szeretne szánt szándékkal önbizalomhiányos gyereket nevelni, és kitenni őt az internetes veszélyeknek, de sokszor apróságokon csúszunk el. A túl magas elvárások, a viccesnek szánt beszólások, vagy az anya negatív testképe mintaként szolgálhat és az önbizalomhiány forrása lehet. A negatív önértékelés pedig nemcsak a mentális egészséget rontja, hanem létrehoz egy ördögi kört, ami a szeretetéhség vermébe taszít. Egyáltalán nem meglepő ez, hiszen a legmélyebb vágyunk, hogy mások elfogadjanak és szeressenek. Ha ezt a tapasztalatot nem kapjuk meg idejében vagy nem úgy, ahogy szükségünk lenne rá, akkor ki vagyunk téve a környezetünknek és az válik a legfőbb céllá, hogy bárhonnan, bárhogyan, de megszerezzük az elismerést. A leggyorsabb visszacsatolás pedig az online térben valósulhat meg.
Nem a bullying a legrosszabb, ami történhet
Az internet azonban nem mindig biztonságos hely egy önmagát kereső tininek. Veszély alatt általában a bullyingra gondolunk, azonban sokkal kevesebb szó esik arról, hogy milyen kockázatos az, ha a gyerek – az önbizalma megerősítése miatt – keresi a visszaigazolást és önként megy bele tisztességtelen helyzetekbe. Ilyenkor nemcsak áldozata, hanem provokálója is az őt ért sérelmeknek. A kiszolgáltatott helyzetet az teremti elő, hogy egy szép szóért cserébe szinte bármit kérhet a képernyő túloldalán ülő személy. A Magyar Tinik a neten 2021-es kutatás szerint pedig sokszor ezek a kérések teljesülnek is, ugyanis a kamaszok felétől kértek már erotikus fotót. A megkérdezettek 12%-a ezt a kérést teljesítette is. 56%-uk pedig kéretlenül kapott már intim képeket chaten.
Önbizalmat építeni sosem késő
A kesztyűt szülőként úgy vehetjük fel, ha betöltjük a hiányt, és megerősítjük a gyerek önbizalmát. Erre sosincs túl késő. Az önbecsülés nem kőbe vésett tulajdonság, hanem egy életen át fejleszthető készség. A kulcsösszetevői: a feltétel nélküli szeretet (amit a gyerek is úgy érez) és az önállóság. Pozitív irányba terelhetjük az önértékelést, ha szorgalmazzuk a fiatal korának megfelelő autonómiát. Minél több mindenre képes, minél több siker éri a hétköznapokban, annál nagyobb lesz a hite saját magában.
A jó önértékelés talán a legnagyobb szülői ajándék, amivel megalapozhatjuk, hogy a gyerek ne csak a digitális térben, hanem az élet minden területén ellenállóbb legyen a nehézségekkel szemben.
Ha tetszett ez a cikkünk, akkor olvasd el ezeket is:
Hogyan védjük meg gyerekeinket a netes ragadozóktól?
Ne dőljetek be az internetes csalóknak!
Hasznos volt?