Biztonságban a neten
2024. 06. 12.
Először is, fantasztikus, hogy ott vagy a gyerekednek, ennél a fontos digitális mérföldkőnél, és csodálatos, hogy bevon téged ebbe a folyamatba (vagy te olyan tudatos vagy, hogy ott akarsz lenni), amikor az első közösségi média profilja elkészül.
Minden, ami több annál, minthogy ott vagy, beszélgettek, megosztod a gyerekkel a saját tapasztalataidat, érdeklődve meghallgatod az ő kérdéseit, arra már nehezen is találok jelzőket. (De az jó, ha tudod, hogy képzeletben azért átnyújtok neked egy “Szuper Szülő” emlékplakettet.)
De akkor vágjunk is bele, mi az a 6 dolog, amire érdemes ilyenkor odafigyelni
1. Életkor
Alkalmazásonként változhat a regisztrációs minimum korhatár, de a legtöbb 13 éves kor alatt hivatalosan nem elérhető a gyerekeknek. Persze tudom, mivel nem kérnek fényképes igazolást, se más dokumentumot, csak ki kell tölteni egy adatsort, bármit be lehet írni, de azért azt mind tudjuk, hogy nem kellene hazudni ebben. Jó, ha a gyerek is érti, hogy miért nem szabad megkerülni ezt a szabályt, és az is jó, ha nem megtiltod a kisebb gyereknek a regisztrációt, hanem beszélgetsz vele. Így lehet csak elérni, hogy titokban, a hátad mögött ne regisztráljon (ami még nagyobb kiszolgáltatottságot jelent, mint önmagában az, hogy kisgyerekként fent van a felületen).
2. A beállítások tényleg számítanak
Értem, hogy az Általános Szerződési Feltételeket senki nem olvassa el, és a Használati Útmutató is kiment a divatból, de hidd el, hogy a kis fogaskerék ikon a barátod. Azt érdemes használni, végignézni a gyerekkel együtt, és megcsinálni azokat a beállításokat, amelyek az alapvető biztonságát szolgálják a gyereknek. Fontos, hogy a beállításoknál ne korlátozásként élje meg a gyerek, hogy nem láthatja bárki a profilját, hanem inkább úgy, hogy ennek köszönhetően kontrollt kapott. Ő döntheti el, hogy kinek mutatja meg a tartalmait.
3. Mit jelent a hozzájárulás, beleegyezés?
A hozzájárulás kapcsán érdemes beszélni a gyerekkel arról, hogy másokról hogyan készít és oszt meg képet, ill. ha egy fotón, felvételen többen vannak, akkor az igazából nemcsak az ő képe, hanem mindenki másé is. Jó, ha a többiek is tudnak róla, és eldönthetik akarnak-e kikerülni a netre. Persze tudom, hogy nem reális, hogy minden fotó előtt kérjen a gyereked hozzájárulást másoktól. A cél itt inkább az, hogy tudjon az egészről, legyen a fejében ez a téma, és beszélgessetek, adott esetben a barátaival is beszélgessen erről.
4. Biztonságos megosztás
Beszéljétek meg, hogy mitől biztonságos egy megosztás. Miért fontos, hogy olyat ne tegyen ki, ami bántó, sértő másokra, vagy saját magára nézve. Jó, ha érti a gyerek, hogy a jövőjére nézve is fontos, hogy mit oszt meg, mert nyoma marad. Később is visszanézhetik, láthatják mások is a posztjait. S igen, tudom. A biztonság témája az, ahol a legtöbb gyerek lekapcsolja az agyát és nem figyel (hiszen a biztonság jellemzően a felnőtteknek fontos). Ezzel együtt is, muszáj próbálkozni. Példákon keresztül, kérdésekkel megvilágítva közelebb hozni a gyereket ahhoz, hogy miért fontos az, hogy mit tesz ki - milyen (és mekkora) a digitális lábnyoma.
5. Mit lehet tenni online zaklatás esetén?
Nem érdemes ezzel kezdeni, de azért jó, ha szóba jön az online zaklatás is. Adatok szerint minden 3. gyerek biztosan találkozik az online zaklatás valamilyen formájával. A te gyerekednek is tudnia kell, hogy hogyan jelezheti, ha valaki bántja, hogyan tilthat le kéretlen tartalmakat vagy olyan embereket, akikkel nem akar kapcsolatban maradni. Érdemes közösen megnéznetek az internethotline.hu oldalt, ahol gyorsan, hatékonyan tudtok jelezni egy csomó zaklatási helyzetet. Fontos azt is tudni, hogy mielőtt valakinek a bántó üzeneteit, vagy a bántalmazó profilját törli, csináljon képernyőfotót bizonyítékként. Hátha később még szükség lesz rá.
6. Ne etesd a trollt!
Trollok mindenhol vannak, és nem szabad őket tartalommal ellátni. Aki megbántja, aki minősítgeti őt, aki nem arról kommentel amit a poszt témája, ha a hozzászólásnak nincs semmi értelme, akkor ott bizony “troll szag” van.
Egy csomó kérdés, amiről ebben a történelmi pillanatban a gyerekkel beszélgetni fogtok valójában nem is a közösségi média platformhoz kapcsolódik, hanem ahhoz, hogy tudja a gyerek, milyen hatást gyakorolhat rá, és a hozzá közelállók életére, ha elkezd képeket, tartalmakat megosztani. Ez nagy lépés a digitális önállóság útján. Jó, hogy ott vagy vele, jó hogy részese lehetsz. Mesélj a saját tapasztalataidról (a jókról és rosszakról egyaránt). S jó, ha megmarad közöttetek a kommunikáció később is. Maradjon meg a kíváncsiság és az érdeklődés benned, hogy milyen alkalmazásokat használ a gyerek, hol miért van fenn, milyen élmények érik. Így van a legnagyobb esély arra, hogy biztonságban legyen és ne szippantja be őt teljesen ez az új világ.
Ha tovább kutakodnál a témában, akkor ezeket a cikkeket is ajánljuk:
Hasznos volt?