Biztonságban a neten
2024. 06. 12.
8 sarokpont, hogy hatékonyabban menedzseld a családi chatcsoportokat
Tucatnyi ember, különböző generációk és eltérő kommunikációs stílusok...
8 tipp a családi chatcsoportokhoz:
- Bölcs témaválasztás
- Ismerd a közönséged
- Még egy családi csoport?
- Értesítések száma: 342
- Tik-tak
- Maradj higgadt
- Bővül a család = bővül a családi chat?
- Használd nyugodtan a „némítás” funkciót
Míg régen a vacsoraasztal körül beszéltük meg a fontos családi ügyeket, ma ezek a beszélgetések nagyrészt az online térbe, szöveges üzenetek formájába szorultak. Az online beszélgetésekben akár tucatnyi ember, több különböző generáció is részt vehet, akiknek a technológiai ismerete és a kommunikációs képességei is egészen mások. Adott a kérdés, hogy hogyan kezeld ezeket jól...
Az etikett bizonyos területein (lsd. asztali illem) a szabályok nagyrészt fennmaradtak, azonban a kommunikációval kapcsolatos normák nagyon gyorsan változnak. Az idősebb generációk egyre nehezebben igazodnak a folyamatosan megújuló chatelési szokásokhoz, azonban ha a csoport többi tagja figyelmes és tisztelettudó, az online térben is alakulhat értelmes, jó beszélgetés. Ehhez ajánlunk most 8 tippet.
1. Bölcs témaválasztás
Aranyszabály; soha ne üzenj rossz hírt. Nem egy chatcsoport a megfelelő platform arra, hogy megoszd az orvosi vizsgálatod negatív eredményét vagy tájékoztasd a rokonokat arról, hogy a szomszéd macskája meghalt. Ideális esetben a szuper híreket sem egy gyors üzenetváltással érdemes letudni, teremtsünk személyes(ebb) kapcsolatot, hívjuk fel a rokonokat, videóchateljünk vagy üssünk le egy találkozót. A szöveges beszélgetésekben olyan témákat feszegessünk, amikről személyesen is szívesen beszélgetünk. Ha tudjuk, hogy a politika heves vitákat és felfokozott érzéseket vált ki a családtagokban, ne dobjuk be a családi csoportba sem, ahogy a kétértelmű vicceket is hanyagoljuk.
2. Ismerd a közönséged
Btw, sztem, pill, xd. Nem várhatjuk el, hogy a család összes tagja ismerje a mai üzenet-kultúra összes rövidítését és szakzsargonját, legyél tekintettel a különböző korosztályokra és olyan szavakat használj, amiknek jelentésével mindenki tisztában van. Azonban azt sem érdemes titkolni, ha épp te nem értesz valamit, kérdezz vissza, érdeklődj!
3. Még egy családi csoport?
Mi sem idegesítőbb, mint mikor azért pittyeg szüntelen a telefon, mert a rokonok a privát beszélgetéseiket a nagycsaládos chatben folytatják. Szerencsére korlátlan számú csoportos beszélgetést folytathatunk párhuzamosan, úgyhogy csináljunk kisebb-nagyobb résztvevőjű csoportokat, ne ezen spóroljunk! A sok fős beszélgetésekben olyan könnyed, szórakoztató témákat dobjunk be, amik mindenki számára relevánsak.
4. Értesítések száma: 342
Nyisd meg a családi chatet, és nézd meg, kik küldték a legutóbbi üzeneteket. Ha azt látod, hogy a legutóbbi csevegésben te vettél részt saját magaddal, vegyél egy mély levegőt, és hagyd érvényesülni a többieket. Lehet, csak neked volt olyan vicces az a kutyás mém és már mindenki olvasta arról az amerikai színésznőről szóló hírt, amit beküldtél. Az üzenetek tartalma mellett figyelj azok hosszúságára is! A chatet nem a hosszú levelek helyettesítésére használjuk, hanem a rövid, tömör információcserére.
5. Tik-tak
Ne írj üzenetet késő este annak, akiről tudod, hogy este 9-kor már alszik. Az emberek gyakran viszik be a hálószobába az okoseszközöket, vannak, akik tudatosan hagyják bekapcsolva az értesítést vészhelyzet esetére, így a késői üzenetek felriaszthatják a rokonokat. Az online platformok azt is lehetővé teszik, hogy időzónákon átívelve, kapcsolatot tartsunk akár más földrészeken élő barátainkkal, ezért az üzenetküldéskor arra is figyeljünk, mit csinálhat épp a nap azon szakaszában.
6. Maradj higgadt
Az írott kommunikációból hiányzik a hangnem, a mimika és megannyi nonverbális jel, ami könnyíti az üzenet megfelelő értelmezését és befogadását. A fiatal generációk ezt emojikkal és ilyen-olyan smiley-val pótolják, míg az idősebbek előszeretettel használják a mondatvégi írásjeleket, illetve kis- és nagybetűk váltakozását az üzenetek nyomatékosítására. Ezeket eltérően értelmezhetjük, ezért egy esetleges veszekedés kirobbantása előtt inkább tegyük le a telefont, vegyünk egy mély levegőt és gondoljuk át, biztos úgy és olyan szándékkal kaptuk azt a bizonyos kérdést, ahogy a mi fejünkben hangzik?
7. Bővül a család = bővül a családi chat?
Figyelj arra, ha valakit felveszel egy családi csoportba, visszaolvashatja az összes korábbi üzenetváltást. Mielőtt meghívsz valakit egy nagyobb beszélgetésbe, érdemes megkérdezni a résztvevőket, hogy részükről is rendben, ha bővül a csoport, illetve megnézni, milyen üzeneteket, képeket, infókat osztottatok már meg egymással.
8. Használd nyugodtan a „némítás” funkciót
Mikor annyira felbosszant egy üzenetváltás, hogy inkább faképnél hagynád a csoportot, válaszd először a némítás gombot. Nem árt néha kikapcsolni az értesítéseket, lefoglalni magadat mással, hogy visszaálljon a világ rendje. Ideális esetben erről szólhatsz a csoport tagjainak is, tudasd velük, hogy egy ideig nem leszel elérhető.
Ha tetszett ez a cikkünk, akkor olvasd el ezt is:
Hogyan szeressük egymást online?
Hasznos volt?