Biztonságban a neten
2025. 01. 02.
A virtuális valóság megoldás lehet a különféle függőségekre?
A VR nemcsak szórakoztat, de gyógyít is.
VR-technológia
- segíthet megtalálni a függőség kiváltó okát
- fejlesztheti a függők egészséges megküzdési készségeit
- csökkentheti a függőséget kiváltó dolog utáni sóvárgást
- segíthet elkerülni a visszaesést
Te szembe mernél nézni a jövőbeli éneddel? Néhány évvel ezelőtt még azt gondoltuk, hogy egy ilyen utópisztikus kérdésen merengeni is felesleges. Ma már ez nemhogy valóság, de a függőségekkel élők számára egy gyógyulási lehetőség, amit a virtuális valóság kínál. Helyezkedjünk bele egy pillanatra egy alkohol-, drogfüggő vagy egyéb viselkedési addikciókkal küzdő ember bőrébe: vajon milyen irányba terelődne az életünk, ha lenne esélyünk kapcsolatba lépni a jövőbeli önmagunkkal?
A gamerek kedvenc eszköze a gyógyításban is hatékony lehet
A VR-technológia hosszú és izgalmas utat járt be, ameddig a fejlesztő központokból eljutott a nappalinkba. A folyamat azonban itt nem zárult le, hiszen egyre világosabb, hogy a virtuális valóságnak az egészségügyben is fontos helye van. Klinikai bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy a VR hatékony a különböző mentális egészségügyi állapotok, például a fóbiák, a poszttraumás stressz zavar és a műtét utáni fájdalom kezelésében. A friss vizsgálatok pedig reményteli eredményekről számolnak be a függőségek kapcsán is.
Farkasszemet nézni az alternatív valóságokkal
A University School of Medicine kutatói egy új módszert dolgoztak ki. Egy olyan virtuális környezetet hoztak létre, amelyben a szerhasználattal küzdő ember alternatív jövőképeket lát arról, hogyan alakulhat az élete. Tulajdonképpen a VR azon tulajdonságait használják ki, hogy képes olyan magával ragadó élményt teremteni, ami lehetetlennek tűnő forgatókönyveket hoz testközelbe.
A résztvevők önmaguk két, 15 évvel idősebb verziójával léphettek interakcióba:
- Az egyikük még mindig küzd a függőségekkel.
- A másik jövőbeli én már maga mögött hagyta a függőség rabláncait, és gyógyulófélben van.
Mindkét jövőbeli én avatárja interaktív monológokat mond az alany hangján, hogy a tapasztalat még élethűbb legyen. Ez az élmény lehetővé tette a felépülő emberek számára, hogy rátaláljanak a függőségük kiváltó okára, és segít abban is, hogy fejlesszék az egészséges megküzdési készségeiket.
Valóban működik?
Elsőre csak egy jó játéknak tűnhet, hogy betekintést nyerünk alternatív jövőképekbe, valós változást nem várunk ettől az élménytől. A számok azonban másról árulkodnak. Az eredmények azt mutatták, hogy a VR-technológia csökkentette a függőséget kiváltó dolog utáni sóvárgást, és segített elkerülni a visszaesést, ami gyakori a függőségből való felépülés kezdeti szakaszában lévőknél. A kutatások szerint a felépülők 40-60%-a visszaesik valamikor. A vizsgálatban résztvevők mintegy 85%-a azonban 30 nap után is tartózkodott a szerhasználattól. A VR használata ugyan még gyerekcipőben jár az addikciók kezelésében, de ígéretes új utak nyíltak meg. Olyanok, amelyekben az ideális, vágyott énünk egy karnyújtásnyira lehet tőlünk.
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Okosabb hétköznapok
3 tipp, hogy ne legyen mumus a mesterséges intelligencia
Boldog család
Pornófüggő a szülő? Hatással lehet-e ez a gyerekre?
Boldog család
A mumus, ami a szülő ágya alatt lakik: mi történik, ha drogokat használ a gyerek?
Hasznos volt?