Biztonságban a neten
2025. 04. 11.
Hogyan védjük meg gyerekeinket a netes ragadozóktól?
Hogyan védhetjük meg gyermekeinket vagy magunkat a támadásoktól? És mi tartozik egyáltalán a szexuális zaklatás témakörébe?
2021-ben 85 millió olyan bejelentés érkezett világszerte képek vagy videók kapcsán, ami gyerekekkel szembeni szexuális visszaélést ábrázolt. Ez a szám sajnos azóta is csak nő. Az UNICEF adatai szerint a cyberbullying (online térben történő zaklatás) hozzávetőlegesen 70%-kal nőtt az elmúlt években.
Ha kicsit mélyebbre megyünk a zaklatás témájában, és a magyarországi helyzetre koncentrálunk, szintén riasztó számokat kapunk. Az NMHH kimutatásai arra hívják fel a figyelmet, hogy amíg a 2010-es években az összes bejelentésnek néhány százaléka volt „csak” szexuális zaklatáshoz, illetve a gyermekpornográfiához kapcsolódó jelzés, addig ez a mutató mára már a 40 %-ot is eléri. Ijesztő lehet ez a szülőknek, akik igyekeznek a láthatatlan veszélyektől megóvni gyermekeiket egy olyan térben, amiben nem is mozognak annyira otthonosan, mint szeretnék. A netes platformok világában a gyerekek/fiatalok sokkal rutinosabbak, de ők még koruk és érzékenységük okán nem feltétlen vannak felkészülve a veszélyekre.
Mit tehetünk? Hogyan védhetjük meg gyermekeinket vagy saját magunk az ilyen támadásoktól? Mi tartozik egyáltalán a szexuális zaklatás témakörébe, ha mindez online történik? És hogyan hatnak az online történtek a valós életünkre? Milyen jogszabály készül a gyerekek internetes szexuális zaklatásának megelőzése érdekében az EU-ban, és miért fontos momentum ez mindannyiunk számára?
Ebben az epizódban Gyurkó Szilvia, gyermekjogi aktivistával, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítójával és vezetőjével beszélgetünk.
Ajánló
Film
- Csapda a neten (dokumentumfilm): 12 évesnek látszó színésznők leplezik le az online szexragadozókat
- At the heart of gold – Az amerikai tornászbotrány belülről (dokumentumfilm): „A legmegrázóbb és egyben legfelemelőbb film a szexuális zaklatásról”-Marie Claire
Web
- hintalovon.hu felnőtteknek és kamaszoknak egyaránt: rövid, tömör és érthető anyagokat találni a grooming-ról, szexting-ről és tanácsokat, hogyan lehet ezeket kivédeni, elkerülni.
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Biztonságban a neten
Beengednél egy idegent a gyerekszobába?
Okosabb hétköznapok
Gyerekzár: a szülőknek nyugalom, a gyerekeknek lehetőség
Biztonságban a neten
Ne dőljetek be az internetes csalóknak!
Biztonságban a neten
Önbizalommal vértezd fel a gyereked a netes ragadozók ellen
Hasznos volt?