Tanulás, fejlődés
2024. 10. 21.
12 könyv kaotikus, elveszett vagy épp nehéz helyzetekre
Íme 12 könyv, hogy a gyereknevelés rémálom helyett kaland legyen!
Ha úgy érzed, hogy a szülői feladatok néha túlzottan komolyak és komplexek, akkor itt az idő, hogy egy színesebb, szórakoztatóbb perspektívából közelítsd meg őket. Hoztunk nektek 12 gyereknevelésről szóló könyvet, amelyek nemcsak a legfrissebb szakmai tudást kínálják, hanem olvasmányos stílusban vezetik végig az olvasót a szülői kihívásokon. Reméljük, hogy nemcsak visszatalálsz a gyereknevelés örömeihez, hanem választ kapsz a legégetőbb kérdésekre is – mindezt egy izgalmas olvasmányélmény keretében!
1. Bojti Andrea: A magabiztos szülő – A kételyektől a tudatosságig
Ma gyakran előfordul, hogy a támogató családok helyett inkább az internet zúdít ránk vad és ellentmondásos tanácsokat, egyre nehezebb evickélni a gyereknevelés dzsungelében. De ne aggódj, Bojti Andrea, a gyermekpszichológia nagymestere itt van, hogy megmentsen! Könyvében praktikus tippekkel és valós esetekkel kalauzol téged az információk tengerében. Célja, hogy támogasson az önismeret és a tudatos gyereknevelés rögös útján, miközben belepillanthatsz a gyerekpszichológiai módszerekbe, amiket a saját családodban is simán alkalmazhatsz. Szóval elő a tollat, és készítsd el a gyereknevelés saját kis útikönyvedet!
2. Simone Davies & Junnifa Uzodike: Montessori baba – Útmutató a megértő és elfogadó babagondozáshoz
Ez a könyv olyan, mint egy varázspálca a kisbabád neveléséhez! A könyv Maria Montessori szellemében mutatja meg, hogyan nevelhetjük kisbabánkat szeretettel, tisztelettel és nyugalommal az első évben. Simone Davies és Junnifa Uzodike praktikus tanácsokkal és inspiráló ötletekkel segítenek abban, hogy megértsük és támogassuk baba fejlődését.
A könyvben felfedezhetjük, hogy
- hogyan készülhetünk fel szülőként minden szinten: testileg, érzelmileg és szellemileg.
-hogyan válhatunk a baba legjobb megfigyelőjévé és alakíthatunk Montessori-tereket az otthonunkban.
- hogyan támogathatjuk a baba mozgását és nyelvi készségeit a saját tempójában.
- hogyan teremtsünk biztonságot, hogy a baba bátran fedezhesse fel a világot.
Ez a könyv a nyugodt és szeretetteljes szülőség művészetére tanít, miközben színes illusztrációival és világos struktúrájával szuper olvasmány élményt nyújt.
Runkel könyve személyes példákkal és humoros stílusban segít elsajátítani a hatékony technikákat, hogy nézeteltéréseinket ordítás nélkül oldhassuk meg. A házasság- és családterapeuta szerint a titok az önuralomban rejlik. Ha szülőként megőrizzük nyugalmunkat, és megértően, de határozottan közelítünk a krízishelyzetekhez, elkerülhetjük a játszmákat és a problémákra koncentrálhatunk. Az író szerint nem attól lesz valaki jó szülő, hogy a gyermek minden kívánságát teljesíti, hanem ha figyel önmagára és kiegyensúlyozott kapcsolatokat épít a családban. A gyerekeknek függetlenségre és térre van szükségük, a szülőnek viszont meg kell húznia a határokat, mert a korlátlan szabadság káoszhoz vezethet.
Ha a gyerek kamasz, nem könnyű vele megtalálni a közös hangot, főleg, ha mindig másra koncentrál. Ha végre odafigyel, akkor is úgy tűnik, mintha csak a levegőbe beszélnénk, és a problémák csak súlyosbodnak. A könyv konkrét megoldásokat kínál ezekre a helyzetekre. Joanna Faber és szerzőtársa, Julie King, praktikus kommunikációs stratégiákkal segítenek a legnagyobb kihívásokban – legyen szó testvéri civakodásról, kütyühasználatról, házi feladatokról, büntetésekről vagy dühkitörésekről. A könyv szülőktől és pedagógusoktól származó valós példákkal, vicces illusztrációkkal és szórakoztató gyakorlatokkal vezet végig a mindennapi harcokon, amelyek sokunk számára ismerősek.
5. John Gottman & Joan DeClaire: Gyerekek érzelmi intelligenciája - Nevelés szívvel-lélekkel
A gyerekek élete épp olyan bonyolult, mint a felnőtteké: az iskolai teljesítmény mellett még az emberi kapcsolatok dzsungelében is boldogulniuk kell, miközben a szülői „intelmeket” is el kell viselniük. Az érzelmi intelligencia az a szuperképesség, ami segít kezelni az élet nehéz helyzeteit. Az érzelmileg intelligens emberek magabiztosabbak, egészségesebbek, és reméljük, hogy a gyerekeink is ilyen felnőttek lesznek. A jó hír? Ez a képesség tanulható és tanítható! Dr. John Gottman, a neves pszichológus megmutatja, hogyan fejleszthetjük gyerekeink érzelmi intelligenciáját lépésről lépésre. Olyan kérdésekre is választ kaphatunk az olvasás során, hogy Hogyan beszélgessünk velük az érzéseikről, amikor talán még szavak sincsenek rájuk? Mi a titka a bizalomnak és a harmonikus szülő-gyerek kapcsolatnak? A Gyerekek érzelmi intelligenciája című könyv átfogó útmutató a csecsemőkortól a kamaszkorig terjedő érzelmi fejlődéshez. Praktikus példáival és hasznos tanácsaival tökéletes olvasmány minden szülőnek, aki hisz a közös problémamegoldás erejében.
A gyerekek néha olyanok, mint a kis örökmozgók, akiket sokan "hiperaktívnak", "nehezen kezelhetőnek" vagy éppen "rossznak" titulálnak. Mary Sheedy Kurcinka, a neves oktatási szakember Intenzív gyerekek - Kézikönyv a kimerítő, szuperérzékeny, de kreatív és izgalmas gyerekek szüleinek című könyvében megmutatja, hogyan kezelheted az eleven gyerekek kihívásait. A hagyományos nevelési tippek náluk gyakran nem működnek, de Mary Sheedy Kurcinka, a nemzetközi hírű oktatási szakember, tudja a tutit. A könyve, ami már klasszikusnak számít, tele van empátiával, humorral és olyan komoly kutatásokkal, amik valódi, kézzelfogható válaszokat adnak a kimerült szülőknek. Ez a könyv kötelező olvasmány mindenkinek, akinek kreatív, energikus, pörgős gyereke van, de egy kicsit nyugalomra vágyik – anélkül, hogy le akarná törni a kis csodagyerek szárnyait.
Miért dönt valaki úgy, hogy lemond a saját gyerekéről? Mi történik, amikor egy felnőtt először találkozik az anyjával, aki évtizedekkel korábban mondott le róla? Miért olyan nehéz egy nevelőszülőnek elválni egy kisgyerektől, akit születése óta nevelt? Mártonffy Zsuzsa könyvében olyan személyes történeteket olvashatunk, amelyek segítenek megérteni az örökbefogadás komplex világát. Ezek a megrendítő vallomások - örökbefogadottaktól, örökbefogadóktól, nevelőszülőktől és szakemberektől - az élet legmélyebb kérdéseit tárják fel: szeretet, küzdelem, kilátástalanság és megnyugvás. A könyv praktikus információkkal zárul az örökbefogadás jogi és szabályozási hátteréről, hogy teljes képet kapjunk a témáról.
Mit tanulhatunk azoktól a közösségektől, ahol a gyerekek kiegyensúlyozott felnőttekké válnak? Dr. Michaeleen Doucleff az ősi kultúrák titkait kutatva bejárta Mexikót, a sarkvidéket és Tanzániát, hogy felfedezze, miért sikeresebbek ezek a nevelési módszerek.A maják, inuitok és hadzabék nem próbálnak kontrollálni, hanem együttműködnek gyerekeikkel. Bizalomra építenek, nem félelemre, és az egyéni igényekre figyelnek, nem a szabályok betartására. E közösségek gyerekei kedvesek, segítőkészek és önállóak anélkül, hogy kiabálnának velük vagy büntetnék őket. A maják mesterien nevelnek együttműködő gyerekeket, az inuitok érzelmi intelligenciát tanítanak, míg a hadzabék gyerekei stresszmentesen nőnek fel. Doucleff saját lányán is kipróbálta ezeket a módszereket, és eredményesen alkalmazta őket anélkül, hogy kiabált volna. Könyvében praktikus tanácsokkal és tudományos háttérrel mutatja be, hogyan alkalmazhatjuk az ősi, sikeres gyereknevelési technikákat a mai világban.
9. Meg Meeker: A fiúk legyenek fiúk - Az életrevaló fiúk nevelésének 7 titka
Miért próbáljuk megváltoztatni a fiúkat, amikor pont a kalandvágyuk és kíváncsiságuk teszi őket különlegessé? Meg Meeker szerint itt az ideje, hogy a fiúk fiúk lehessenek – hagyjuk őket fára mászni, focizni, vagy erődöt építeni! A természet a legjobb játszótér számukra, ahol szabadságuk mellett szükségük van a világos keretekre is – ezek adják meg számukra a biztonságot. Ez a könyv segít szülőknek megérteni, hogyan nevelhetik fiukat boldog, bátor férfivá, és hogyan kezelhetik a kamaszkori lázadást. Az író praktikus „7 titka” könnyebbé teszi a gyereknevelést, hogy fiaink becsületes, erős és jólelkű férfiakká váljanak.
Ma már gyakori látvány, hogy a kisgyerekek elmerülnek a kékesen derengő képernyők világában. Vajon tényleg csak trendi szórakozás, vagy komoly problémát rejteget? Nicholas Kardaras, a híres függőségszakértő szerint a képernyőfüggőség komoly veszélyt jelent a gyerekek lelki egészségére. Könyvében lebilincselő részletességgel mutatja be, hogyan alakítja át a modern technológia az agyakat, különösen, ha túl korán kezdik el használni őket. A kutatások szerint a képernyők erősen stimulálják az agy örömközpontját, ami figyelemhiányos hiperaktivitás-zavart (ADHD), függőségeket, szorongást, depressziót és agressziót okozhat. Kardaras nemcsak a tudományos, hanem a szociális és gazdasági hatásokat is feltárja, azonban izgalmas könyvének célja nem a pánikkeltés, hanem a tudatosítás.
Ismerős a helyzet: az utóbbi években drámaian megnőtt az ADHD-val diagnosztizált gyerekek száma. De vajon igazi járványról van szó, vagy csak az örökmozgó gyerekekre ragasztanak címkét? Thomas Armstrong szakértő könyvében feltárja, mi áll a „ADHD-járvány” mögött. A gyerekek egyre kevesebbet mozognak és játszanak, és egyre több időt töltenek a számítógép előtt. Armstrong a gyógyszerek helyett viselkedésterápiát ajánl, és 101 praktikus módszert mutat be, amelyek segíthetnek a gyerekek mindennapi problémáinak kezelésében. A Tényleg ADHD-s a gyermekem? hasznos útmutató szülőknek és tanároknak, hogy a gyerekek sikeresebbek és boldogabbak lehessenek. Thomas Armstrong, Ph.D., pszichológus és író, könyveivel és szakértelmével sok ezer szülőnek és pedagógusnak segít.
12. David Elkind: A játék ereje - A visszakapott gyerekkor
A mai gyerekek ma már szinte úgy pörögnek, mint a szülők! Előkészítők, különórák, edzések, nyári tanulós táborok – egy pillanatra sincs megállás. A szabad játékot felváltotta a versenyképes tevékenységek sora, és a család büszkesége helyett egy fáradt, szorongó kisembert kapunk, akinek az eredményei messze elmaradnak a potenciáljától. David Elkind, a neves gyerekpszichológus szerint a kreatív, kötetlen játékok segítik igazán a gyerekeket abban, hogy sikeresek legyenek felnőttként. Elkind szerint a játék, a tanulás, a munka és a szeretet egyensúlya a kulcs az egészséges fejlődéshez. Ha csak a csillogó kütyükre hagyatkozunk, a gyerekek elveszítik a képzelőerejüket. Bízzunk a szülői ösztöneinkben, és mondjunk nemet a teljesítménykényszerre és a képernyőkre! Engedjük meg gyermekeinknek, hogy a fakockákból építsenek saját fantáziavilágot, és csatlakozzunk hozzájuk a játékban!
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Tanulás, fejlődés
6 könyv, ami segít a gyerekneveléssel kapcsolatos kérdésekben
Tanulás, fejlődés
Beleolvasó: Részlet Mary Sheedy Kurcinka Intenzív gyerekek című könyvéből
Hasznos volt?