© 2025 Magyar Telekom Nyrt.

HírlevélCookie beállításokJogi dokumentumok
cikk

Biztonságban a neten

Utolsó frissítés: 2025. 01. 16.

A TikTok legújabb trendje: terjed az Ozempic-láz a tinik körében is

Elfogadás ide, inkluzivitás oda, úgy tűnik, a társadalom ismét a vékony testalkat megszállottjává vált. Mi sem tükrözi ezt jobban, mint annak a hormonalapú gyógyszernek a népszerűsége, amelyre mágikus fogyasztószerként és Hollywood legrosszabban őrzött titkaként hivatkoznak. Mi ezzel a probléma? Hol is kezdjük...

Mi is az az Ozempic? Az elhízás elleni és a testsúlyvesztést elősegítő gyógyszerek nem új keletűek, azonban a Botox és a Viagra világméretű sikere óta nem vált egyetlen gyógyszermárka sem olyan ismertté, mint az Ozempic. Az említett szer a 2-es típusú cukorbetegség során bekövetkező folyamatokat hivatott mérsékelni, csillapítani és az egyik – nagyon kívánatos – mellékhatása az, hogy injektálása/szedése gyakran drámai fogyást eredményez. Ez a szemaglutid nevű összetevőnek köszönhető, amely a glükagonszerű peptid-1 (GLP-1 – egy természetesen előforduló hormon) szintetikus változata és ugyanúgy hat, mint az a peptid hormon, amelyet a vékonybél étkezés után megtermel.

(Megjegyzés: a Saxenda néven árusított liraglutid, illetve a Wegovy és a Mounjaro néven forgalmazott szemaglutid hasonló hatást vált ki és egyaránt nagyon népszerűek, de a cikk végig az Ozempicre hivatkozik, hiszen ez a legismertebb márkanév, amely az egész gyógyszer-mániát kirobbantotta.)

Emésztést befolyásoló mechanizmusának egyik hatása, hogy az agyat is stimulálja, és étkezést követően gyorsabban jelentkezik a jóllakottságérzet, valamint ez jelentősen tovább tarthat. Ráadásul hatása szabályozható azáltal, mekkora mennyiséget injektál valaki magába. Vagyis az Ozempic segít, hogy elfelejts enni, hiszen nem érzed magad éhesnek. Úgy is fogalmazhatunk: segít, hogy a tested sanyargatása közben azt érezd, teljesen jól laktál. Már-már gyerekjátékká teszi a fogyókúrát. Ebből kifolyólag nemcsak a 2-es típusú cukorbetegséggel élők (a Saxenda esetében pedig az inzulin rezisztensek) számára fontos gyógyszerként robbant be a köztudatba, hanem státuszszimbólummá vált, amelyet – nyíltan vagy titokban – A-listás hírességek, influenszerek és olyan kiváltságosok használnak, akiknek sok esetben semmi szükségük nem lenne az orvosságra. Illetve olyan privilegizált helyzetben vannak, hogy kapcsolataik és/vagy vagyonuk lehetővé teszi számukra, hogy hozzájuthassanak az igencsak borsos árú – sok esetben vényköteles – gyógyszerek valamelyikéhez. Miközben az elhízás prevalenciája éppen az alacsonyabb társadalmi rétegekben a legmagasabb, ahol a szociális és környezeti tényezők miatt a legnagyobb a 2-es típusú diabétesz kialakulásának esélye. Tehát azok az emberek szenvednek leginkább az Ozempic-mánia miatt kitört gyógyszerhiánytól, akiknek a legnagyobb szükségük van valamelyik orvosságra.

Az Ozempic és társai által kiváltott gyógyszerőrület azonban nem csak etikai kérdéseket vet fel. A vágyott mellékhatás – azaz a drámai fogyás – mellett nagyon gyakori (10-ből több embernél jelentkező) szimptóma a hányinger és a székrekedés, amely az első alkalmat követően és a dózis növelésekor is általában jelentkezik. De a komolyabb rosszullétektől kezdve a menstruációs ciklus felborulásáig rengeteg más tünet is észlelhető. Ráadásul nincs csodaszer kockázat nélkül. Elég visszaemlékezni a ’90-es évek fen-fen őrületére – a fenfluramin és fentermin gyógyszerkoktéljára –, amely forradalminak tűnt, amíg ki nem derült, hogy a fenfluramin szívbillentyű-károsodást okozhat. A GLP-1-es összetevőjű gyógyszerek esetében az az aggodalom merült fel, hogy a pajzsmirigyrák kialakulásával állhat kapcsolatban – azonban ezeket a kételyeket a vizsgálatok egyelőre nem igazolták. Viszont ez nem garantálja, hogy alkalmazásuk biztonságos – egyelőre nem tudni, egy hosszútávú kúra milyen szövődményekkel járhat.

Az Ozempic-mánia a tinédzsereket is beszippantotta 

Habár a szedése 18 év felett ajánlott (igaz, az Ozempicet gyártó Novo Nordisk azt állítja, a 6-12 évesek számára is biztonságos), a fiatalabb korosztály szemében is vágyott árucikké vált. Mi ennek az oka? A gyógyszer hatását magasztaló tartalmak futótűzként terjedtek el a TikTokon: a #MyOzempicJourney trend videói szemet gyönyörködtető átalakulásokat mutattak be. Így a csodaszer híre az applikáció elsőszámú közönségét, a tinédzsereket is gyorsan elérte.

Nem segített a helyzeten, hogy közben a mainstream kultúra vékony testalkat iránti szinte egyetemes rögeszméje is visszatért; a skinny race (soványsági verseny) ismét nagyobb fokozatra kapcsolt. Annak ellenére, hogy a body positivity/neutrality mozgalom eredménye vitathatatlan, térnyerése láthatóan visszaesett. Az elmúlt években számos híresség és influenszer került a reflektorfénybe látványos fogyásának köszönhetően. Az Ozempic-láz a 2022-es Met-gálát követően öntötte el a médiát. Mindenki arra volt kíváncsi, Kim Kardashian drámai fogyása mögött mi állhat. (Tagadta, hogy gyógyszert használt.) Ezt követően az Ozempic néhány hónap alatt Hollywood legrosszabbul őrzött titkává vált: számos ismert személy vallotta be nyilvánosan – vagy tagadta, de kiderült róla –, hogy gyógyszerek segítségével érte el drasztikus súlycsökkenést. Egyre több pletyka látott napvilágot a hollywoodi „Ozempic-partikról”, az Ozempic-arc szépségeszménnyé vált és a gyógyszer „csodás hatását” olyan tartalomgyártók kezdték elterjeszteni, akiknek testtömeg-indexe egyértelműen nem a túlsúlyos vagy elhízott kategóriákba esik. 

Ráadásul napjainkban a ’90-es és a 2000-es évek divatja éli reneszánszát: előbbi a heroin chic trend formájában hozta vissza az extrémvékony testalkat iránti rajongást, míg utóbbi a csípőnadrág-fétisen keresztül követeli azt a tizenévesektől, hogy mániákusan figyeljenek testsúlyukra. Vagyis a közösségimédia-platformok tartalmai azt a bogarat ültetik el a fülükben, hogy csak az XS-es testalkat a társadalmilag elfogadott és vonzónak titulált. Példaképeik pedig azt az üzenetet közvetítik, hogy ez a testalkat könnyedén elérhető egy gyógyszer segítségével anélkül, hogy egészséges életmódot élnének. Azonban ez a korosztály nem juthat olyan könnyen hozzá a hőn áhított szerekhez. Ez egyfelől remek hír, másfelől tovább rontja a helyzetet. Hiszen sokan koplalással próbálnak hasonló eredményt elérni, amely egyenes úton vezethet az étkezési zavarok kegyetlen útvesztőjébe. Vagy valamilyen könnyebben elérhető alternatívát keresnek: Kourtney Kardashian wellness-márkája nemrég dobta piacra saját vény nélkül kapható GLP-1-es gyógyszereket idéző táplálékkiegészítőjét, de ennél olcsóbb kópiák is elérhetők az ázsiai piacon. Mondanunk sem kell, hogy ezeknek a termékeknek a hatása általában nem igazolt, összetevőik és mellékhatásaik sem mindig egyértelműek.

Tinédzserként sosem volt könnyű megbarátkozni a test változásával, azonban a közösségimédia korában még több elvárás, inger és trend befolyásolja a testideált, illetve a fiatalok saját testéről alkotott képét. Szülőként nem könnyű ezekkel a tényezőkkel felvenni a harcot, hiszen nagyon erősen befolyásolják a tinik világnézetét. Azonban érdemes lehet megosztani velük saját tapasztalatainkat, emlékeiket erről a furcsa időszakról – ez remek indikátora lehet egy olyan beszélgetésnek, amely mélyebben érinti a testkép és az önelfogadás témakörét. Közben azt hangsúlyozni, hogy – gyógyszerek segítségével vagy anélkül – azt hazudni a testednek, hogy „nem vagy éhes” minden, csak nem egészséges.

Szerző: Tamás Cinti

Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:

Biztonságban a neten

"Anya, letölthetem a Tindert?"

Biztonságban a neten

Csak görget? Nagyobb veszélyben van, mint gondolnád!

Hasznos volt?