Biztonságban a neten
2025. 01. 16.
Amikor bekapcsol a vészvillogó: vedd észre, ha a gyerekedet behálózták a neten
Mi az a grooming, és hogyan vértezhetjük fel a gyerekeinket ellene?
Gyakran halljuk, hogy "a mai gyerekek távirányítóval és kütyükkel a kezükben születnek; ők digitális bennszülöttek, mi, felnőttek pedig csak digitális bevándorlók vagyunk”. A gyerekek többnyire valóban könnyebben tartanak lépést a technikai fejlődéssel, otthonosabban mozognak az applikációk és a közösségi média világában. De nem szabad elfelejtenünk, hogy az online valóság is valóság.
Lehet, hogy a gyerekek jobban értenek az eszközökhöz, de azokkal a dolgokkal kapcsolatban, amelyek az eszközökön történnek, nekünk van több tapasztalatunk. Lehet, hogy nálunk több honlapot látogatnak rendszeresen, mégis mi jó eséllyel hamarabb ismerjük fel az álhíreket és a csalásokat. Lehet, hogy több időt töltenek a közösségi média felületein, mégis nekünk lesz előbb egyértelmű, ha valakinek nem tiszták a szándékai.
Másképpen fogalmazva: ha külföldre költözünk és távoli országban születik gyerekünk, nagyon hamar nálunk sokkal jobban, anyanyelvi szinten fogja beszélni az adott ország nyelvét. Mégis meg kell neki tanítanunk, hogy ne álljon szóba idegenekkel…
Annak ellenére, hogy a gyerekek otthonosabban és nálunk talán többet barangolnak online, mégsem érzik magukat feltétlenül jól: a Telekom megbízásából a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány által, gyerekek körében végzett kutatás tapasztalatai szerint öt gyerek közül csak három érzi magát biztonságban az interneten. A gyerekek érzik és/vagy tudják, hogy az interneten számos veszély leselkedik rájuk: az álhírek, a kihívások, a kéretlen tartalmak, vagy a cyberbullying mellett ilyen a grooming is.
Mi az a grooming?
A grooming becserkészést, behálózást jelent. Az a folyamat, amely során valaki módszeresen, bizalmi kapcsolatot kialakítva behálóz egy gyereket valamilyen (sokszor szexuális) visszaélés céljából. Gyakran online történik, hiszen a közösségi média felületeken egyszerűen adhatja ki magát az elkövető valaki másnak. Az okoseszközökön ráadásul szinte folyamatosan elérhetők a gyerekek, a folyamat pedig könnyen rejtve maradhat a szülők és más felelős felnőttek elől.
Hogyan ismerhetem fel, ha egy gyerek grooming áldozatává vált?
A gyerekek, különösen a kamaszok gyorsan, ugrásszerűen változnak, ezért sokszor nehéz eldönteni, hogy mi számít “normálisnak” és mi nem. Mégis azt mondhatjuk, hogy ha egy gyerek viselkedése hirtelen, egyszerre több területen és gyakran teljesen ellentétesen változik, akkor elképzelhető, hogy online zaklatás, vagy grooming áldozatává vált.
Különösen oda kell figyelni, ha egy gyerek visszahúzódóvá válik, a szülőkkel, bizalmi felnőttekkel való viszonyulása is távolságtartó lesz. Ha szorong, nehezebben koncentrál, vagy rosszabbul alszik. Mivel a grooming jellemzően online történik, megváltozhat az eszközhasználata - például a korábbinál többet internetezik, chatel és egyre inkább odafigyel arra, hogy ez mások elől rejtve történjen. Előfordulhat, hogy olyan tárgyak bukkannak fel nála, amelyeknek az eredetét nem árulja el, vagy nem tűnik hitelesnek, amit mond.
A jelek felismerése mellett az is fontos, hogy figyelj a megérzéseidre. Ha felmerül benned, vagy határozottan úgy érzed, hogy valami nincs rendben, ne hagyd annyiban: beszélgess a gyerekkel, legyél mellette, tudd meg, hogy mi történik vele!
Mit tehetek a gyerekek biztonsága érdekében?
Teremts biztonságos környezetet! A gyerek korára figyelemmel tegyétek meg közösen a szükséges biztonsági lépéseket: állítsatok be szűrőprogramokat, tanítsd meg az egyes applikációk adatvédelmi beállításaira, és beszélgessetek arról, hogy milyen veszélyekkel találkozhat online és azokat hogyan ismerheti fel.
Legyél jelen! A gyerekek mindennapjainak, kapcsolódásainak meghatározó része online történik - fontos, hogy tudj arról, mi történik velük, hogy “digitális világuknak” is részese legyél. Amellett, hogy így könnyebben ismerheted fel, ha valami baj van, a gyerekek is nagyobb valószínűséggel kérnek segítséget akkor, ha tudják, hogy érdekel ami velük történik és számíthatnak rád.
Beszélgessetek! Annak ellenére, hogy nagyon is igénylik, csak a gyerekek felével beszélgetnek otthon, vagy iskolában az online biztonságról. Több hasznos cikk, plakát, figyelemfelhívó kiadvány vagy film érhető el, amelyek amellett, hogy hasznos információkkal szolgálhatnak a gyerekeknek és Neked, remek kiindulópontjai lehetnek egy-egy beszélgetésnek is.
A “mély beszélgetések” mellett fontos, hogy a praktikus, gyakorlati dolgokról is legyen szó. Ilyen például, hogy ne jelöljön vissza olyanokat, akiket nem ismer személyesen; ha ismeretlenekkel találkozik online, elsőként próbáljon megbizonyosodni arról, hogy a profil valós-e; soha senkinek ne küldjön olyan képet, információt, aminek kapcsán nem örülne, ha más is látná.
Mit tegyek, ha egy gyerek grooming áldozatává vált?
Mindenekelőtt erősítsd meg abban abban, hogy jól tette, hogy segítséget kért, az eset pedig nem az ő hibája: a másik fél az, aki visszaélt a bizalmával és a jóhiszeműségével.
Beszéljétek át, hogy pontosan mi történt, milyen képek, információk kerültek a másik félhez, vagy az internetre. Találjátok ki közösen a tervet: nézzetek utána, hogy mit tehettek a zaklatóval szemben, járjátok körbe minden oldalról, hogy mit lenne a legjobb csinálni. Gondoljátok át, hogy mi várható a gyereket körülvevő közösségben, a barátaival, a sporttársaival, stb..
Mint minden bántalmazásnál, a grooming esetében is a trauma egyik forrása az, hogy a gyerek elveszti a kontrollt - tegyetek meg mindent azért, hogy visszanyerje az irányítást a saját története felett!
Szerző: Vaskuti Gergely, Hintalovon Alapítvány
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Biztonságban a neten
Számoljunk le a bullyinggal
Biztonságban a neten
Rajongó tinik és online barátságok
Hasznos volt?