Biztonságban a neten
2025. 04. 16.
A Kansasi Egyetem Life Span Intézetének kutatása ijesztő dologra világított rá: a szülők egy része ugyanis vakon bízik a különféle AI, leginkább a ChatGPT által adott egészségügyi tanácsokban. Még mielőtt ebbe elmélyednénk, egy személyes tapasztalatot osztanék meg veletek. Pár hónapja egy kisebb műtétem volt, semmi veszélyes. Amikor készhez kaptam az ilyenkor kötelezően elvégzett szövettani eredményeimet az EESZT-ben, próbáltam azonnal elérni az orvost, mert nem tudtam értelmezni. Miután őt nem értem el, azonnal bedobtam az orvosi szöveget a mesterséges intelligenciának: a válasza nem volt túl megnyugtató, sőt. Olyan szavakat emelt ki belőle, amik rákmegelőző állapotra utaltak. Rögtön betojtam, és már a legrosszabbra készültem. Pár nappal később beszéltem az orvossal, aki azonban biztosított arról, hogy semmi gond nincs.
Vissza a kutatáshoz. A Kansasi Egyetem klinikai gyermekpszichológia doktori hallgatója és a kutatás vezető szerzője, Leslie-Miller, illetve csapata 116, 18 és 65 év közötti szülő bevonásával végezte el a vizsgálatot. A szülők egészséggel kapcsolatos szövegeket kaptak, amelyekben olyan témák szerepeltek, mint a csecsemők alvási szokásai és a táplálkozás. A résztvevők a ChatGPT és az egészségügyi szakemberek által készített tartalmakba mélyedtek el, ám a kutatók nem osztották meg velük, hogy melyik anyagnak ki a szerzője. A két típusú szöveg között a résztvevők minimális különbséget találtak, azonban a ChatGPT által készített anyagokat mégis pontosabbnak és megbízhatóbbnak értékelték.
A válasz nagyon egyszerű: az AI közvetlen módon fogalmaz, hogy érthető legyen. Könnyen megközelíthető, bármikor elérhető. Amikor egy gyerekkel történik valami, a szülő azonnal szeretne választ, ez teljesen érthető, nem utolsó sorban pedig az AI képes megnyugtatni, sőt, ha kérjük, azonnali útmutatást is ad. Bár eszméletlenül kényelmes lehet, egészségügyi információkat szerezni az AI-tól, ez egyáltalán nem kockázatmentes. Az infók pontatlanok, sőt, sokszor nem is adott körülményekre reflektálnak. Előfordulhat az is, hogy túl fiatal gyereknek javasol bizonyos gyógyszereket, vagy rossz kezelési tippeket ad. Hiszen a mesterséges intelligencia válaszaiból hiányzik a klinikai tapasztalat és az a komplex látásmód, amellyel az orvosok rendelkeznek.
A homályos megfogalmazás, a konkrét idézetek vagy szakértői hivatkozások hiánya, valamint az egyéni körülményeket figyelmen kívül hagyó, túlságosan általános tanácsok mind-mind árulkodók lehetnek. A mesterséges intelligencia által generált szövegek hangneme sokszor semleges, általános. Próbál minden szempontot lefedni, de nem ad határozott ajánlást. A legfontosabb, hogy mindig ellenőrizzétek a szerzőt és a forrást, különösen, ha egészségügyi szövegről van szó. Ha pedig kétségeitek vannak, akkor keressetek fel egy orvost.
Magenta1-esként a Telekom Egészség szolgáltatáson keresztül például díjmentes orvosi tanácsadást vehettek igénybe.
Tanulás, fejlődés
Tanulás, fejlődés
Hasznos volt?