Tanulás, fejlődés
2024. 09. 10.
- a Netrevalók programban a diákok nyugdíjasoknak tartanak digitális képzéseket
- Iskolai Közösségi Szolgálat keretében is végezhetik
A fiatalok segíthetnek például
- lefoglalni egy online színház- vagy vonatjegyet
- belépni egy chatcsoportba
- videókat megnyitni
Lefoglalni egy online színház- vagy vonatjegyet, belépni egy közös chatbe, hogy megbeszéljük, mit veszünk XY szülinapjára, vagy épp megnézni egy videót arról, hogy hogyan szedjük ki a mosógép szűrőjét. A fiatalabbaknak, akik a digitalizációval együtt ismerték meg a világot mindez természetes. Nem úgy, mint nagyszüleiknek, akik idegenkedve, messziről figyelik csak a technológiát, miközben szépen lemaradnak a világról. De nem kell, hogy ez így legyen! Ezért jött létre a Netrevalók program, ahol középiskolások avatnak be idősebbeket az online világ lehetőségeibe.
A KSH 2022-es népszámlálási adatai szerint a 18 évesnél idősebb magyarok több mint 32%-a, nagyjából 2,5 millió ember 60 év feletti. A kutatás egyik legérdekesebb adata az, hogy a 70 év alattiak és a 70 év felettiek között óriási a különbség a digitális érettség szempontjából: az előbbiek 77%-a használ okostelefont, 68%-uk rendszeresen internetezik, utóbbiak 26%-a viszont egyáltalán nem használ mobiltelefont, okostelefonja csak az egynegyedüknek van, 63%-uk pedig még SMS-t sem küld. Nem kérdés, hogy feladatunk van ezen a téren, hiszen fontos, hogy az idősebb generáció se maradjon ki a digitális világ lehetőségeiből. Ezen a gondolaton indult el a Magyar Telekom is, amikor a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárral karöltve életre hívta a Netrevalók programsorozatot.
Mi a Netrevalók?
A program elődje Legyél te is MOST generációs! néven 2019-ben rajtolt el. Ekkor a fővárosban és országszerte 7 régióban középiskolákkal és regionális civil partnerekkel együttműködve, az Iskolai Közösségi Szolgálat keretében diákok nyugdíjasoknak tartottak digitális képzéseket. A kezdeményezésben az indulás óta 59 ezren vettek részt: 6 900-an személyesen, 52 100-an pedig online. Idéntől megújul, és a FSZEK-kel partnerségben szuper helyszíneken, a budapesti kerületi könyvtárakban folytatódik a kezdeményezés.
Az ingyenes foglalkozásokra Budapest 24 kijelölt könyvtárában, havonta egyszer, minden hónap második szerdáján, fix időpontban kerül sor. Az eseményeken a diákok személyre szabottan, saját tudásszint és érdeklődés alapján ismertetik meg az időseket az aktív eszköz- és internethasználattal és a számukra hasznos digitális megoldásokkal. Olyan témákat érintenek, mint a közösségi média használata, e-könyvek, internetbiztonság, online kapcsolattartás és ügyintézés, szórakozás, hobbi, közlekedés, utazástervezés, képszerkesztés és digitális fotózás, egészség és a sport. A foglalkozások során az időseket érdeklő témákat a fiatalokkal közösen fedezik fel az interneten, azokkal az okoseszközökkel, amelyeket az idősek is már gyakran a zsebükben hordanak, de még nem feltétlenül ismerik a bennük rejlő lehetőségeket.
Miért jó ez mondjuk a te gyerekednek is?
Ahogy fent is írtuk, a középiskolások a kötelező közösségi szolgálatukra szánt időben a Netrevalókkal valóban jót tehetnek. Egyrészt azért, mert átadják mindazt a tudást, ami a kisujjukban van, másrészt tesznek azért, hogy áthidalják azt az óriási szakadékot, ami jelenleg a tizenévesek és az idősek között van. A programot két nagykövet népszerűsíti, a senior korosztályt Endrei Judit televíziós újságíró, a fiatalokat Ungvárszki Dániel, azaz Ungdani, influenszer képviseli. Dani szerint „a fiataloknak az a legfontosabb, hogy komolyan vegyék őket, és ez a program lehetőséget ad erre. A Netrevalók programjain végre tehetünk valamit, ami messzebb mutat a házikon, a témazáró dolgozatokon, miközben csak azt kell átadnunk, ami amúgy is bennünk van.”
A programra regisztrálni a fiatalok és persze az idősek is az oldalunkon belül, ITT tudnak!
Ha tetszett ez a cikkünk, akkor olvasd el ezt is:
IKSZ: élmény, tanulás, életre szóló kaland
Hasznos volt?