Boldog család
2024. 10. 02.
Nemcsak a dánok boldogságreceptjét érdemes ellesni, hanem a konfliktuskezelési módszereiket is. Sőt, ez a kettő minden kétséget kizáróan összefügg. Minél jobbak vagyunk a dolgok elengedésében és a problémák kezelésében, annál boldogabbak leszünk. És minél elégedettebbek és nyugodtabbak vagyunk, annál kevésbé érintenek meg az élet apró bosszúságai. Ez egy olyan körforgás, amit a dánok felismertek és nevet is adtak a saját stresszkezelési technikájuknak, ami nem más, mint a Pyt (ejtsd: püt). Ami ráadásul 2018-ban az év szava volt a boldogság hazájában.
A dán „Több is veszett Mohácsnál!”
Bizonyára mással is előfordult már, hogy elfelejtett esernyőt vinni, lekéste a buszt vagy éppen az otthon felejtett lista miatt kimaradt néhány dolog a bevásárlás során. A lelkünk mélyén tudjuk, hogy „több is veszett Mohácsnál” mégis, mi magyarok hosszú ideig rágódunk miattuk és sokszor az egész napunkra rányomja a bélyegét, ha nem úgy sikerülnek a dolgok, ahogyan elterveztük. A dánok azonban csak legyintenek és azt mondják „pyt”, hiszen ezek olyan apró bosszúságok, amelyek nem érdemlik meg, hogy az időnket és a lelki békénket fecséreljük rájuk.
Semmi sem probléma, amire holnapután már nem fogsz emlékezni
A skandináv emberek a nagyobb perspektívát nézik és minden, ami csak kis időre billentené ki őket az egyensúlyukból, annak egyszerűen nem szentelnek figyelmet. Tudják, hogy ezek olyan külső események, amelyek a kontrollukon kívül állnak és hosszú távon jelentéktelenek. A pyt a pozitív pszichológia, a növekedés fókuszú gondolkodásmód és az elengedés tökéletes elegye, ami arra sarkall minket, hogy ne vegyük olyan komolyan az életet.
Rá se ránts a gyakorlatban
A mi kattogó és túlgondoló természetünktől nagyon messze áll az az elképzelés, hogy csak úgy átsuhanjunk a kellemetlenségeken. Míg a dánok pyt gombot vezetnek be az iskolákban és a munkahelyeken, addig én azzal küzdök, hogy a „rá se ránts filozófia” ne csak elméleti síkon létezzen az életemben, hanem a gyakorlatban is. Ez annyira jól sikerül, hogy most már csak fél napot szorongok azon, ha valamit nem jól mondok vagy eltöröm a kedvenc vázámat, a több nap helyett. Ha te is hasonló cipőben jársz, akkor a következő gyakorlat neked fog szólni.
A STOP módszer egy olyan mindfulness technika, amely segít távolságot tartani a problémától és átgondolni azt, hogy érdemes-e rágódni rajta.
S: Stop (Állj meg)
T: Take a Breath (Vegyél egy mély levegőt)
O: Observe (Figyeld meg)
1. Lehet változtatni a helyzeten?
2. Mekkora hatással van ez a jövőmre?
3. Indokolt a reakcióm, vagy csak a pillanatnyi érzések uralkodtak el felettem?
P: Proceed (Folytasd)
A Stop és a pyt módszer nemcsak a felnőttek jóllétét segíti, hanem a gyerekek szorongását is csökkenti, ezért érdemes minél hamarabb megismertetni a kicsikkel ezeket a megküzdési módokat. A „pyt” gyakorlatilag egyfajta érzelmi elsősegélyként szolgálhat a gyerekeknek, hogy ne cipeljék magukkal a frusztrációt, hanem fókuszáljanak a pozitív dolgokra és a jövőbeli lehetőségekre. Ha nem úgy sikerült a meccs vagy elvesztette a kedvenc játékát, akkor emlékeztethetjük a gyereket arra, hogy mondja „pyt”, majd lépjen tovább és ne hurcolja maga után a problémát a nap további részébe.
Jó, ha megtanuljuk előhívni a mentális „pyt gombot”, hiszen ez fontos emlékeztető arra, hogy mit érdemes megtartani és mit kell elengedni. A „pyt” a bizonytalanságaink, a túlgondolásunk és a félelmeink kezeléséről szól. Segít, hogy megengedésben legyünk önmagunkkal szemben, hiszen emberek vagyunk, akik olykor hibáznak. De gyakran többet ostorozzák emiatt magukat, mint az szükséges lenne.
Ne használjuk kibúvónak
Azonban különbséget kell tenni probléma és probléma között is. Vannak esetek, amikor hasznos a „pyt” és egyfajta feloldozást nyújt, azonban nem szabad a felelősség elől emögé bújnunk. A sorsdöntő kérdésekben valódi megoldásokra és megküzdési módokra lehet szükség, és ilyenkor csak homokba dugjuk a fejünket, ha legyintünk.
A „pyt” nem csupán egy szó, hanem egy erőteljes eszköz, ami segít észbe kapni, hogy az élet túl rövid ahhoz, hogy jelentéktelen dolgok miatt szorongjunk. Nem kell minden apróságot megoldani vagy minden hibán rágódni. Néha az a legbölcsebb döntés, ha egyszerűen továbblépünk. A „pyt” tehát egy olyan mantra, amelyet bárhol, bármikor előhívhatunk, ha szükségünk lenne rá.
Boldog család
Boldog család
Hasznos volt?