cikk

Boldog család

2025. 03. 13.

Az online barátságok megmenthetik a friss anyákat az elmagányosodástól

Kutatások szerint a nők barátságainak több mint fele ér véget azután, hogy édesanyák lesznek. Különösen igaz ez az első szülést követő időszakra. Hogyan hathat ez a friss anyák mentális állapotára? És hogyan segíthet ennek az időszaknak az átvészelésében az online tér? Erre kerestük a választ!

Elmondhatatlanul vártam a szülés utáni időszakot, hogy végre lássam a lábaimat, no és persze a kisbabámat. Hogy újra segítség nélkül tudjak felvenni akár egy fűzős cipőt is. Hogy végre újra hason alhassak. Hogy az életem pörgős, rohanós, stresszes időszakát végre a nyugodt, babaillatú, lassú mindennapok váltsák fel, nagy babakocsis sétákkal a parkban. Hogy majd végre lesz időm mindenre, magamra, a családomra és a barátaimra is. Csak hogy az idillikus képet jó pár dolog beárnyékolta. Kezdve a császármetszés utáni hosszú felépüléstől, a tejbeindítás nehézségein át a hasfájásig, időnként egy-egy növekedési ugrás okozta nehezebb nap, néha egy kis szeparációs szorongás, a különböző frontok és akkor még a fogzás el sem indult. Ez persze mind természetes velejárója ennek az egyébként minden nehézsége ellenére csodás időszaknak – ezt tíz év távlatából is tartom -, ettől függetlenül nem kicsit viseltek meg a dolgok, pláne úgy, hogy a heti átlag alvásidőm redukálódot a korábban napi átlagra. És az is több részletben, nem egyben.

Mindig kell egy barát

Sok minden történik ilyenkor az anyával. Sok az érzés, a gondolat, amit jó lenne néha csak kiadni magunkból, kisírni magunkat egy barát vállán, megosztani vele örömünket, bánatunkat. De néha csak a jelenlétük vagy az ölelésük is sokat segíthetne egy ilyen magányos időszakban, ahogy segített akkor is, amikor korábban munkahelyi nehézségeink voltak, családi krízisek, vagy épp szerelmi bánat.

Nem egy friss anya panaszkodik arról, hogy barátai a szülés után szép lassan kezdenek eltűnni az életéből. Nem veszik fel a telefont, nem jön válasz a Messenger üzenetekre, nem érnek rá találkozni, vagy ha igent is mondanak, végül lemondják a találkozót munkára hivatkozva. Aki épp nincs vagy már nincs ugyanabban a helyzetben, az nem tud és sokszor sajnos nem is akar kapcsolódni a friss anyákkal, még ha sokszor több évnyi baráti kapcsolat is áll mögöttük.

Nem a szőlő savanyú, és nem (csak) a saját rossz élményeim szólnak belőlem, kutatások támasztják alá, hogy a szülés után sok barátság ér véget. A kezdeti első években pláne, egy 2016-os kutatás szerint a nők baráti körének 50%-a is eltűnhet. Pedig ebben a magányos, kihívásokkal teli időszakban talán még fontosabbak lennének a kapcsolódások, a baráti mankók. A szülés utáni depresszió ugyanis ott kering az ember körül, és ha magányosan lel rá, bizony könnyebben csap le áldozatára.

Online barátok?

Emlékszem, én anno sok Facebook-csoportba léptem be, és lett olyan online anya barátom, akivel azelőtt sose találkoztunk – és azóta sem! - és csak online tartottuk a kapcsolatot, beszéltük meg a nehézségeinket, örömeinket, sikereinket egymással, láttuk el egymást tippekkel és tartottuk meg a másikat, amikor épp szüksége volt rá. Ha hajnali kettőkor, hát hajnali kettőkor. De lettek máig tartó barátságaim is, amelyek anno az online térben indultak.

Ezzel a gondolattal maga mögött hozta létre Bólyai Eszter is a Momz Appot, ami egy úgynevezett anyabarát-kereső applikáció.

Annyira eltávolodtunk már a régi mintától, amikor még együtt nevelték a generációk a gyerekeket, hogy általános jelenséggé vált a várandós és kisgyerekes anyák elszigetelődése. A Momz App indítása előtti piackutatásokból kiderült, hogy a megkérdezett anyukáknak több mint 75 százaléka elszigetelve érzi magát a többi anyától és a külvilágtól, és 90 százaléka szerint nagyon hasznos lett volna egy másik anya társasága a mindennapokban. Én is ebben a magányos cipőben jártam a kisfiam születése után. Sokat gondolkodtam, hogy mit tudnék hozzátenni az anyák vidámabb, könnyebb, boldogabb mindennapjaihoz, aztán egyszer csak megfogalmazódott az online anyabarát-kereső ötlete. Nagy könnyebbség, hogy ez a digitális jelenlét egyben nyitottságot is jelent, mert ha valaki regisztrál az applikációra, egyértelmű a közös szándék, mindenki ugyanazért van ott és így könnyebb megtenni az első lépést egymás felé.”

Barátkereső friss mamiknak

Az online kapcsolódások, az online tér, az online közösségek ebben az időszakban segíthetnek a négy fal közé szorult, az elmagányosodás útján elinduló anyán, amelyet egy szintén egy 2016-os kutatás is megerősített. A szülés utáni depresszióval és a szociális támogatással is foglalkozó tanulmány szerint ugyanis az online közösségi hálózatok segíthetnek a nőknek csökkenteni a depressziós tüneteket és a szorongást, különösen, ha azonos élethelyzetűekkel lépnek kapcsolatba.

Azonban fontos felhívni a figyelmet arra is, hogy ahogy az életben mindennel, ezzel sem szabad túlzásba esni. Bakonyi Panni is azt mesélte, több barátjával is eltávolodtak egymástól a szülés után, mert teljes más lett a napirendjük. Akkor, friss édesanyaként segített neki az online kapcsolódás, még A falu névre hallgató Facebook-csoportot is elindította. „Szerettük volna online felépíteni a sokat emlegetett falut. Egy ideig jól működött a csoport, aztán két dolog miatt hagytuk abba. Az egyik az online keretek: segítségre és kapcsolódásra igazából hosszútávon offline szorulnánk. A másik pedig az, hogy csak anyukák léptek be, a falunak viszont pont az a lényege, hogy közösség, és nem csak anyukák oldanak meg mindent.”

Online + offline a kulcs

Panni nem tagadta, eleinte segített neki az online tér, az online kapcsolódás, viszont „...én rá is függtem és érzem ennek a negatív hatását. Hogy egy ideig ez rendben van, de ez nem valós kapcsolódás. Egy híd lehet addig, amíg nem tudunk újra rendszeresen személyesen kapcsolódni” – tette hozzá Panni, aki viszont most, hogy már nagyobb is a gyermeke, egy teljesen offline közösséget épít, ahol tudatosan „mixelik” az anyukákat, a gyerekeseket a nem gyerekesekkel, hogy mindenki számára gyümölcsöző legyen a kapcsolódás.

Eszterék is a krízis időszakban akár megoldást is nyújtani tudó online segítségüket, az applikációjukban létrejövő barátságokat a való világ irányába próbálják terelni. „Bár hatalmas segítség az online térben lévő barátságok kialakulása, az applikáció nem csupán online szeretné összekötni az anyukákat. Az algoritmusa a lokáció és a gyerekek életkora alapján működik, így ösztönöz abban is, hogy személyesen találjanak egymásra az egy környéken élő anyák, kismamák – tette hozzá az anyabarát-kereső app megálmodója.

És a végére engedjetek meg egy személyes dolgot:

Nekem a kezdeti időszakban az online kapcsolódásokon belül az egyik legnagyobb segítségemre a podcastok voltak. Lassan egy évtizeddel ezelőtt jobb híján a külföldi podcastok. Ma már a Hello Anyukám podcasttal két, szintén édesanya műsorvezetőtársammal készítünk és jövünk ki hetente új podcast adással. Volt már, hogy egy-egy Hello Szülőn talált témát vittünk tovább, és beszélgettünk róla, miközben virtuálisan a több ezer hallgatónkkal együtt ittunk meg azt a kihűlt kávét, amit a baba mellett már legalább kétszer melegítettek újra. A visszajelzéseik alapján nekik sokszor ez is sokat segít. De persze mi is igyekszünk időközönként offline is találkozni a hallgatóinkkal, mert tudjuk és tapasztaljuk, hogy hosszútávon a személyes kapcsolódásnál tényleg nincs jobb.

Meg a hason alvásnál. Bevallom, annak is nagyon örülök, hogy újra tudok hason is aludni!

Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:

Boldog család

Anya, kérlek ne ordíts!

Boldog család

Anya vagyok, de dolgozni (is) akarok!

Hasznos volt?