Tanulás, fejlődés
2025. 04. 26.
Digitális életmentőim - Hogy 3 gyerek mellett se felejtsek el semmit
Jaj, megint pittyeg, jelez, rezeg, értesít... Huhh, de most milyen jó, hogy emlékeztetett! Azaz: applikációk, amik segíthetnek, hogy ne felejtsük bevinni, befizetni, megvenni, megcsinálni, elkérni, elküldeni, lefotózni, felhívni, írni neki vagy egyáltalán elmenni. Tehát megmentik a szülőket abban, hogy ha épp nem tudnak ezer dolgot észben tartani, akkor se felejtődjön el semmi.
Nem titkoltan grafomán vagyok, azaz szeretek írni. Igen, fogok egy tollat és egy füzetet, és mindent leírok. Mondjuk, ebben az is benne van, hogy a füzetekért is rajongok, mindenre IS van egy füzetem, ezért khm... előfordul, hogy néha nem emlékszem, hogy mit hova írtam le, csak arra, hogy leírtam. Mentségemre szóljon, hogy három gyerek mellett valószínűleg, ha egy füzetem lenne is, elfelejteném, hogy hova írtam. Vagy hogy hol a füzet. Nehezebb napokon egyáltalán azt, hogy megnézzem a füzetet. (Vagy hogy leírtam-e. :D)
De pont ez az, hogy három gyerek mellett annyi mindent kéne észben tartanom, ami mellett sajnos időnként becsúszhat egy-egy baki... Nem írtuk alá és küldtük vissza. Nem vittünk váltózoknit. Elfelejtettük befizetni. Nem készítettük el aznapra. Elfelejtettünk elmenni.
És még az is lehet, hogy nekem nem nagy dolog, amit elfelejtettünk, de a gyerekem az ő, saját szemszögéből máshogy éli meg.
Szóval ez egyedül nem megy. Jó pár segítségem lett az utóbbi években, és arra gondoltam, hogy hasznos lehet talán másoknak is, ha összeírom, hány és milyen platformon tartom a kapcsolatot a tanítókkal, óvó nénikkel és szülőtársakkal, hány applikáció segít a mindennapokban nekünk, hogy minden gördülékenyen menjen, és eközben hány platform pittyeg időnként, ha üzenet jön egy új feladattal vagy emlékeztetővel. Nem mondom, hogy kevés. Nem mondom, hogy hirtelen felindulásból néha nem törölném le az összeset a telefonomról. De őszintén, fogalmam sincs, hogy régen ezt hogy csinálták anyáink ezek nélkül a digitális segítségek nélkül. Lássuk akkor, melyek ezek:
Google Naptár
Vagy bármilyen digitális naptár, a lényeg, hogy legyen egy digitális naptár, ahol a szülőtársunkkal látjuk, hogy ki mikor, hol van, melyik gyereknek, felnőttnek, mije van, per hol kell(ene) lennie. Nálunk itt külön színnel van feltüntetve, hogy mikor van családi program, mikor melyik szülő dolgozik, a gyerekeknek is külön-külön színe van, így rögtön látni, hogy melyik gyerekkel kell valahova menni. Az iskolai szüneteket is fel szoktuk vinni, és az emlékeztetőbe azt is, ha aznap reggel valamit be kell vinni. Meg lehet osztani más szülővel egy-egy adott eseményt, vagy feladatot is, így annak a felelőssége és terhe nem csak egy vállat nyom. Illetve ami a kedvencem, hogy akár több emlékeztetőt is be lehet állítani. Ha kellő önismerettel rendelkezünk, akkor akár óránként is tud jelezni közvetlenül a szükséges időpont előtt, vagy egy, két, három nappal előtte is, ha épp arra van szükség. Jó, mert Facebook-eseményeket is be lehet húzni, onnan a szülinapokat is átszinkronizálja, és más Google-ös naptáreseményeket is, szóval tényleg mindent tudunk egy helyben látni.
Drive (Google)
Vége az „átküldöd nekem is?” időszaknak és annak, amikor egymillió olyan tárgyú levél jött, hogy ki mit vállal/ki mit tud hozni/ki fizette már be, ésatöbbi. A Google Drive-ra feltölthetsz minden képet egy mappába, amit megoszthatóvá teszel a szülői körrel, és ott lesz minden. A Google Drive-ban létrehozol egy digitális táblázatot, amit elérhetővé teszel „a link birtokában lévőkkel”, és elküldöd a szülőtársaknak. És innentől a táblázatba mindenki beleírja, hogy mit vállal, befizette-e már, stb., és elég rákukkantani. Nem kell 28 e-mail, csak egy pillantás a Drive-ra.
Nálunk elérhetőségek, beosztások, jelentkezések, befizetések, minden ilyen táblázatokba van dokumentálva, így gyakorlatilag semmiért nem kell „zaklatni” senkit, csak megnézni a táblázatban. Nyilván, az fontos, hogy a többiek is használják, töltsék, de ha ez megvan, akkor tényleg nagy segítség tud lenni a Drive.
Facebook Messenger chat-csoportok
A legfőbb kommunikációs csatorna még mindig a Messenger, ami egyrészt jó, mert gyors – nyilván attól függően, hogy ki mennyire aktívan használja. Másrészt viszont pont ezért nekem nagyon túltelített. Karácsonyi vagy ballagós időszakban, amikor felizzanak a külön, extra csoportok is a szülők között az ajándékozásokra, akkor bizony néha számomra is átláthatatlan az egész, úgy, hogy családtagokkal, barátnőkkel és pár munka projekt kapcsán is Facebook-csoportokban egyeztetünk. Emiatt bevallom, már ki is kapcsoltam az értesítéseket, mert különben egész nap csak pittyegne, jelezne, rezegne a telefonom, mert valaki írt. Egyszer megszámoltam, hogy egyszerre hét darab aktív Messenger-chat csoportban voltam, ami mind valamelyik gyermekem intézményéhez volt köthető.
És akkor még nem is volt szó a Facebook-csoportokról. Pedig volt, hogy egy időben még ott is jöttek az emlékeztetők, házi feladatok.
WhatsApp és Viber
Én ezt a két appot is a csoportos beszélgetésekre használom, leginkább olyan esetekben, amikor valaki olyannal beszélgetek, aki nincs fent a Facebookon (igen, léteznek emberek a Facebookon kívül is! :D) , vagy fent van, de nem szeretnék az ismerőse lenni. Illetve néha jó, ha nem minden beszélgetésem Messengeren keresztül zajlik, így jobban elkülönülnek egymástól.
A levelezőlista az egyik legalapabb dolog volt, sokáig. Amire figyelek – különösen, mióta vállalkozó vagyok –, hogy a munkaügyben érkező e-mailjeim ne mosódjanak össze a magánéleti dolgaimmal, vagyis az iskolai, óvodai és egyéb, gyerekekkel kapcsolatos levelekkel. Ezért külön e-mail címem van erre a két „tematikára”, és külön jönnek a levelek. Nem mondom, hogy időnként nem jön a kelleténél több e-mail azzal kapcsolatban, hogy mikor menjenek színházba a gyerekek, hogy jutnak el korcsolyázni, vagy ki lesz következő héten a gyümölcsfelelős, és emiatt néha nem veszek észre menet közben egy-egy fontos üzenetet, de ahogy fedezzük fel és alkalmazzuk a már fentebb felsorolt digitális megoldásokat, szerencsére úgy érkezik egyre kevesebb e-mail.
Kidea
Végül hadd ajánljak egy appot, amit bár jelen pillanatban – még - nem használunk az intézményeinkben, de biztosan tudom róla, hogy jó. Ez pedig a KIDEA, amely egy zárt kommunikációs alkalmazás, kifejezetten óvodai közösségek számára, ahol biztonságosabban és egyszerűbben tudnak kommunikálni, információkat átadni és képeket megosztani egymással az intézmények és a szülők. Egy magyar édesanya találmánya egyébként az app, szívből ajánlom mindenkinek.
Szóval nem unatkozunk a digitális térben – sem -, de tény, hogy határozottan megkönnyítik a mindennapokat ezek az appok. (Bár még így is van, hogy néha sima ébresztőként beállítom, hogy ne felejtsek váltóruhát vinni a legkisebbnek. :D Biztos, ami biztos.)
És ti milyen appokat használtok a mindennapok segítőjeként?
Ha tetszett ez a cikkünk, kérlek olvasd el ezeket is:
Tanulás, fejlődés
3 app, hogy hatékonyabban teljen a nyári szünet
Okosabb hétköznapok
6 kreativitásfejlesztő app gyerekeknek
Hasznos volt?