cikk

Tanulás, fejlődés

Nyelvtanulós appok gyerekeknek

Az iskolai nyelvoktatás mellett érdemes otthon is ráfeküdni a témára. Mutatunk pár alkalmazást, ami ebben segít.

A legizgalmasabb beszélgetések tudnak kikerekedni abból, amikor mi, szülők előhozakodunk azzal, hogy milyen is volt az élet a mi időnkben. Az egy dolog, hogy a legtöbb gyerek hitetlenkedve pillant vissza ránk, amikor elmondjuk, idősebbek vagyunk, mint a Google. Ám az apróságokban, például abban, hogy hogyan tanultunk régen nyelveket is óriási a különbség. Szerencsére a gyerekeink már tucatnyi menő app és izgalmas módszer közül válogathatnak, így valószínűleg magabiztosabb nyelvtudással esnek ki az iskolapadból.

Az online appok egyik legnagyobb előnye, hogy bármikor előkaphatjuk őket, így könnyen lehet, hogy akár az iskolába menet vagy jövet is lesz kedve a gyerekeknek kicsit pötyögni rajtuk. Egy próbát mindenesetre megér a dolog. Íme az appok, hogy legyen miből válogatnotok!

DUOLINGO: A JÁTÉKOS NYELVTANULÁS KORONÁZATLAN KIRÁLYA

A „baglyos appot” mára nagyon sokan ismerik és használják. Egyrészt azért, mert akár teljesen ingyen is működik, de ha csak ennyi lenne a trükkje, nem lenne ennyire sikeres. A Duolingo azzal hódította meg a közönséget, hogy a tanulás mumusát játékosságra cserélte, és úgy tudja a fejbe ültetni a friss szavakat és szabályokat, hogy nem csatlakozik az egészhez a kötelezőség rossz érzete.

Induláskor egy rövid teszt segítségével pontosan belövi, milyen szintről indulunk a kiválasztott nyelvben. Ha nem a legalapabbat választjuk, képes-hangos formában, mondat-összerakós feladatokkal nézi meg, honnan induljon a képzés. Emellett arra is rákérdez, mennyi időnk van általában naponta az app használatára, valamint mi a legfontosabb célunk a nyelv megismerésével

Innentől pedig valóban lépésről lépésre haladunk, a feladatok akár 5-10 perc alatt megoldhatók. A Duolingo előnye egyértelműen a szótanulás, a szókincs fejlesztése, amiben nagy segítséget nyújt, hogy nemcsak írott, de kimondott formában is halljuk a feladatok tartalmát.

A Duolingo főleg kezdő szinten kiváló, hiszen az alapokat nagyon jól elülteti a fejekben, később pedig egy alapszintű, nyelvtanra fókuszáló tanulás mellett a szókincs bővítésére, a kiejtés beépítésére továbbra is használható. Emellett ne hagyjuk ki, hogy a játékos megközelítés mellett komoly közösségi funkciókat is kapott, ahol a gyerekek akár összehasonlíthatják a haladásukat a barátaikkal, és akár ligákba is csatlakozhatnak, ezáltal még emberközelibb motivációt kapnak a tanuláshoz.

FALOU: MERJ MEGSZÓLALNI

A Falou metódusa hasonló a Duolingo által bevezetett könnyed, gyors és játékos megközelítéshez, az újdonsága abban rejlik, hogy nemcsak hallgatni engedi a leírva is megkapott szöveget, de arra buzdít, hogy ki is mondjuk azt.

Az app jelenleg 21 nyelvet támogat, amelyek között a magyar sajnos még nem szerepel, de a készítők állítása szerint folyamatosan bővítik a kört, másrészt pedig már most is nagyon jól használható arra, hogy ha egy adott nyelvet már ismerünk, annak segítségével sajátítsuk el a következőt. A beszéltetős leckék általános, gyakran előforduló élethelyzetekre épülnek, így kipróbálhatjuk a bemutatkozást, ételrendelést egy vendéglőben, utazás közben előforduló helyzeteket, de egy prezentáció megtartására is felkészülhetünk. A kiejtést mesterséges intelligencián alapuló rendszer segít fejleszteni azzal, hogy „meghallgatja” a próbálkozásainkat, és korrigálja az esetleges hibákat vagy pontatlanságokat.

BABBEL: HOSSZÚ IDŐRE BEÁGYAZZA A TUDÁST

A Babbel a régebb óta létező nyelvtanuló appok egyike. Annyira nem rugalmas a tanulási időtartamok kiválasztásának lehetősége, mint a Duolingo esetében, ugyanis fix hosszúságú leckék alapján haladhatunk, viszont a készítők szerint ezeket úgy állították össze, hogy az egyes leckék egyfajta gondolati ív szerint épüljenek fel, a végükre pedig épp a kontextus, a folyamatos „sztori” miatt jobban beágyazódik majd a tudás. Egyébként nem kell félni, itt sem maratoni kihívásokra kell felkészülni, nagyjából negyedórás szakaszokat ad az app.

A feladatok változatosak, tehát a Babbel esetében sem egy tankönyv előtti unatkozásról van szó: a hallgatás és ismétlés, a mondatok összeállítása, a képek és szavak párosítása mellett olyan részei is akadnak a tanulásnak, amikor egy adott mondat hiányzó részeit behelyettesítve a nyelvtanról is többet tanulhatunk, mint a korábban bemutatott appokban. Alapvetően tehát a Babbel egy fokkal professzionálisabb megközelítésű, de még egyáltalán nem a hervasztóan unalmas, vagy bosszantóan nehézkes kategória, ha valaki komplexebb nyelvtanulásra vágyik, érdemes ezzel próbálkoznia.

Fontos megjegyezni, hogy a Babbelnél nincs ingyenes verzió, ehelyett többféle előfizetés közül választhatunk. Az egyhavi, egy nyelvre érvényes penzum 15 dollár, és minél hosszabb időszakra fizetünk elő, annál többet spórolhatunk havonta. Aki viszont nagyon elkötelezett, egyszeri, 350 dolláros árért időkorlát nélkül az összes nyelvet elérheti.

ROSETTA STONE: KÉPEKKEL ÉS EXTRÁKKAL APRÓLÉKOSAN

A Rosetta Stone app arról a kőről kapta a nevét, amely alapján az óegyiptomi hieroglifák megfejtése elkezdődhetett. Természetesen holtnyelveket nem tudunk vele megtanulni, de az aprólékosság mindenképpen jellemző itt is. A leckék nagyjából fél órán át tartanak, viszont kifejezetten komplexek, a szövegértéstől a beszéden át a nyelvtanig mindegyikben van minden, tehát úgy haladhatunk előre, hogy nem csak a nyelvtanulás egyik vagy másik szegmensében fejlődünk.

Nyugalom, itt sem szimpla magolásról van szó, a képekkel, hanggal segített feladatok változatosak annyira, hogy egy pillanatig se érezzünk kényszert vagy unalmat. A Rosetta Stone szinte minden elemében képeket használ, ami azt is segíti, hogy a megtanult szavakhoz, mondatokhoz, de akár nyelvtani szabályokhoz is valamilyen vizuális információt kapcsoljunk, ami segíti a rögzülésüket.

Sajnos ennél az appnál sincs „ingyen ebéd”, az előfizetéseket 3 vagy 12 havi pakkokban intézhetjük, mindkét esetben 12 dollárra jön ki egy hónap. Van lehetőség arra, hogy egyetlen fizetéssel örök jogot szerezzünk az összes nyelvre (itt ezekből 25 érhető el), erre 300 dollárt kell szánnunk.

A Rosetta Stone az alapvető leckék mellett egyébként az extrákkal legjobban ellátott appok egyike: válogathatunk egy tonna elolvasható sztori, tematikusan válogatott szószedet, anyanyelvi beszélők által felvett audió-helyzetgyakorlatok és videók között, ami tovább mélyítheti a nyelvtudásunkat szlengekkel, magabiztos kiejtéssel és sokféle terület szavainak megismerésével.

ROCKET LANGUAGES: HANGOSAN, EXTRÁKKAL

A Rocket Languages nem apróbb játékokra vagy képekre épül, itt a hang a legfontosabb. Az egyes leckékben olyan 20-30 perces jeleneteket hallgathatunk meg, amelyek egy adott téma köré épülnek, például kiválaszthatjuk azt, ahogy a szereplő kávét és süteményt rendel egy kávézóban, beleértve a különféle udvariassági formulákat, az összetevőket, a fizetést és egyebeket. A társalgás közben mondatonként vagy bekezdésenként megáll a jelenet, és az oktató elmagyarázza, mi miért hangzott el, mire kell az adott részben figyelni.

Miután vége az audió-résznek, jönnek a visszatekintő kérdések és gyakorlatok, tulajdonképpen itt mutatjuk meg, mi mindenre emlékszünk az elhangzottakból – kicsit olyan ez, mint egy osztályban meghallgatni a tanárt és aztán rögtön megírni a házi feladatot. A legjobb az a funkció, amikor a jelenetet újra lejátszhatjuk, de már úgy, hogy valamelyik résztvevő helyett mi beszélünk. Szintén nagyon jó ötlet, hogy a leckék mellé kapunk egy nagyon részletes leírást kulturális szempontból is: miért és mikor magázódunk, miért használjuk egy adott élethelyzetben a szó egyik, máskor pedig egy másik alakját, és így tovább.

Érdekes módon a Rocket Languages nem ajánl fel előfizetéses modellt, itt egyszeri fizetéssel kapunk meg modulokat. A cikk írásakor például a német nyelv első szintje (nagyjából 128 órányi anyag és a hozzá tartozó extrák) 150 dollár, az első két szintet egyben 300, míg a 3 teljes szintet 450 dollárért vehetjük meg. Elsőre és egyszerre kissé borsosnak tűnők az összegek, de a hihetetlenül sokféle, nagyon mély tartalom kárpótolja azt, aki ebbe fektet.

Hasznos volt?