Tanulás, fejlődés
2024. 04. 23.
Házi feladat könnyek nélkül? 8+1 tipp, ami segít ebben
Lehet ezt vidám(abb)an is!
8 +1 tipp a házi feladathoz:
- Patent időbeosztás
- A házi-sarok
- Adj időt a regenerálódásra
- "Egy-két jó falat..."
- A szünet ereje
- Pozitív, megerősítő gondolatok szerepe
- Csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit!
- Játékos segítség a neten!
+1. Hagyd aludni!
Házit írni, fogalmazzunk úgy, hogy nem minden gyerek szeret. De sajnos vannak az életben olyan dolgok, amiket akkor is meg kell csinálni, ha nem rajongunk érte. Felnőttként már tudjuk, hogy motiváljuk magunkat a kellemetlen tennivalókra, hasonló praktikákat érdemes bevetni a gyerekeknél is. Szerencsére rengeteg olyan szokás van, amit bevezethettek, hogy csökkentsétek a házi feladatokkal járó stresszt. Vedd vissza az estéiteket, és csökkentsd az összezörrenések számát!
1. Patent időbeosztás
A gyerekeknek a rendszer nagyon fontos, a pontos időbeosztás segít kialakítani a szokásokat, és mederben tartani a hétköznapokat. Szóval, segíts a gyerekednek beosztani az iskola utáni időt. Ragaszkodj ahhoz, hogy mindig ugyanakkor végezze el a háziját.
2. A házi-sarok
Az időbeosztás mellett az sem mindegy, hogy hol tanul a gyerek. Jelöljetek ki egy sarkot, ahol minden adott ahhoz, hogy koncentrálni tudjon.
3. Adj időt a regenerálódásra
Amikor a gyerek fáradtan hazaér, nem jó ötlet rögtön előszedetni vele az iskolai tennivalókat. Inkább hagyd pihenni egy órát, hogy aztán feltöltődve tudja elkezdeni a feladatait. Ugyanakkor nem érdemes sokáig várni sem, a késő estébe nyúló tanulásoknak gyakran lesz sírás a vége.
4. "Egy-két jó falat..."
Az egészséges nassok rajongójaként el sem tudom képzelni, hogy hogy tud valaki agyi aktivitást végezni, ha épp üres a pocakja. Tehát, vess be egy-két finom falatot, müzliszeletet, energiagolyót, banánt mogyoróvajjal. Ezek az ételek segítenek koncentrálni és még finomak is!
5. A szünet ereje
Egy-két hangos szusszanás, mérgelődés, zsörtölődés - ha ezeket veszed észre a gyereken házi írása közben, akkor ideje szünetet tartani. Mozgasd meg egy kicsit, hiszen tök természetes, hogy fárad!
6. Pozitív, megerősítő gondolatok szerepe
Még felnőttként is gyakran mondjuk azt "ezt képtelen vagyok megcsinálni", pedig ha a negatív gondolatokat pozitívra cserélnénk, sokkal könnyebb dolgunk lenne. Ha a gyereked is belehajtja magát egy negatív gondolati spirálba, akkor segíts neki, erősítsd meg abban, hogy szuper dolog, hogy leült a feladat mellé, és belead mindent. Nem a tökéletességre való ösztönzés a cél, inkább értékeld az erőfeszítését, dicsérd meg a kitartásáért.
7. Csak az nem hibázik, aki nem csinál semmit!
Ha nem sikerül egy feladat elsőre, másodikra, vagy úgy érzi a gyereked, hogy nem érti meg a lényegét, akkor segítsd és biztasd arra, hogy keressen alternatív megoldásokat. Hibázni ér, pláne a háziban!
8. Játékos segítség a neten!
Ha úgy érzed, te nem tudsz kellőképpen segíteni a gyerekednek, ne add fel. A neten jó pár olyan felületet találsz, ahol tanárok vagy szakértők segítenek egy-egy témában. Például, ha elakadtatok a matekban, akkor keressétek fel Retkes Péter YouTube-csatornáját.
+1. Hagyd aludni!
Az egyik legnagyobb átok, ami bennünket súlyt az elmúlt években, hogy divat lett nem aludni. Minél kevesebbet alszik valaki, annál elfoglaltabbnak, produktívabbnak, ergo sikeresebbnek tűnik. De ez nincs így. A megfelelő mennyiségű alvás iszonyú fontos, napi 8 óra szükséges ahhoz, hogy az agy és a test is regenerálódni tudjon.
Ha tetszett ez a cikkünk, akkor olvasd el ezeket is:
Okos kütyükkel okosabban megy a tanulás?
Nyelvtanulós appok gyerekeknek
Bizonyítványosztás: a szülők vagy a gyerekek rémálma?
Hasznos volt?